Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden çocukların oyun davranışları ile çocukların problem davranışları ve akademik benlik saygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between the play behaviors and problem behaviors of the children attending preschool educational institutions and their academic self-esteem
  1. Tez No: 525212
  2. Yazar: ZEHRA KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİDE ÖZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 48-72 aylık çocukların oyun davranışları ile çocukların problem davranışları ve akademik benlik saygıları arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ili Kahramankazan İlçesinde bulunan MEB'e bağlı olan anasınıfları ile bağımsız okulöncesi kurumlarda eğitim gören 220 çocuk oluşturmuştur. Araştırmada, veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”, Merrill (1995) tarafından geliştirilen ve Özbey (2009) tarafından Türk çocukları için uyarlama ve geçerlik-güvenirlik çalışmaları yapılan“Anaokulu ve Anasınıfı Davranış Ölçeği'nin Problem Davranış Ölçeği”, Fantuzzo, Mendez & Tighe (1998) tarafından geliştirilen Şahin Tezel & Camgöz (2010) tarafından Türkçeye uyarlaması gerçekleştirilen“Penn Etkileşimli Akran Oyun Ölçeği”ile Coopersmith ve Gilbert (1982) tarafından geliştirilen Davranışsal Akademik Benlik Saygısı Ölçeği ve Hamachek'in (1995) geliştirdiği Değerlendirme Envanteri'nden yararlanılarak Cevher Kalburan & Buluş (2006) tarafından Türkçeye uyarlaması gerçekleştirilen“Akademik Benlik Saygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinde düzenlenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 20.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda;“Penn Etkileşimli Akran Oyunu Ölçeği”nin madde ortalaması incelendiğinde de çocukların oyun etkileşimlerinin genel olarak orta, oyun aksaması davranışlarının ve oyun kopukluğu davranışlarının düşük düzeyde olduğu saptanmıştır. Araştırma kapsamında okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 48-72 aylık çocukların oyun etkileşimi ile akademik benlik düzeyleri arasında pozitif yönde ve yüksek düzeyde, oyun aksaması davranışları ile akademik benlik düzeyleri arasında negatif yönde ancak düşük düzeyde ve oyun kopukluğu davranışları ile akademik benlik düzeyleri arasında negatif yönde ve orta düzeyde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Araştırma kapsamında elde edinilen bilgilere göre, çocukların oyun etkileşimleri davranışları ile dışa ve içe yönelim problem davranışları ve problem davranışı arasında da düşük düzeyde ve negatif yönde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Oyun aksaması davranışları ile dışa yönelimli problem davranışları arasında pozitif yönde ve oyun kopukluğu davranışı ile dışa yönelimli ve içe yönelimli problem davranışları arasında pozitif yönde ve orta düzeyde ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında çocukların akademik benlik düzeyleri ile dışa yönelimli problem davranışı arasında negatif yönde ancak düşük, akademik benlik düzeyleri ile içe yönelimli problem davranışları arasında da negatif yönde ve orta düzeyde ilişkiler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at determining the relationships between the play behaviors of children aged 48 to 72 months attending preschool educational institutions and their problem behaviors and their academic self-esteem. The study group consists of 220 children attending nursery class under the Ministry of National Education and independent preschool institutions in Ankara city Kahramankazan district. The study uses“Personal Particulars Form”,“Problem Behavior Scale”of the“Pre-School and Early Childhood Behavior Scale”developed by Merrill (1995) and adapted for Turkish children and subjected to validity-reliability tests by Özbey (2009), and“Penn Interactive Peer Play Scale”developed by Fantuzzo, Mendez & Tighe (1998) and adapted to Turkish by Şahin Tezel & Camgöz (2010) and Behavioral Academic Self-Esteem Scale developed by Coopersmith and Gilbert (1982) and“Academic Self-Esteem Scale”adapted to Turkish by Cevher Kalburan & Buluş (2006) with reference to Assessment Inventory developed by Hamachek (1995) as the tools for gathering data. The study is organized in relational screening model, a quantitative research method. The data obtained in the study are analyzed using the SPSS 20.0 program pack. The study concludes that, when the item average is examined for“Penn Interactive Peer Play Scale”, the play interactions of the children are generally on an average level and play disruption behaviors and play disconnection behaviors are on a low level. Within the scope of the study, it is found that there is a positive relationship of a high level between the play interactions and academic self-esteem levels, a negative relationship of a low level between play disruption behaviors and academic self-esteem levels and a negative relationship of a medium level between play disconnection behaviors and academic self-esteem levels of the children aged 48 to 72 months attending preschool educational institutions. According to the information obtained within the scope of the study, it is found that there is a negative relationship of a low level between the play interaction behaviors and internal orientation and external orientation behaviors and problem behaviors of the children. It is found that there is a positive relationship between the play disruption behaviors and external orientation behaviors and positive relationships of a medium level between the play disconnection behaviors and externally orientated and internally orientated problem behaviors. Within the scope of the study, it is found that there is a negative relationship of a low level between the academic self-esteem levels and externally orientated problem behaviors of the children, and a negative relationship of a medium level between the academic self-esteem levels and internally orientated problem behaviors.