Yığın ortalamasının tahmin edilmesinde farklı sıralı küme örneklemesi tasarımlarının incelenmesi
Investigation different ranked set sampling designs for estimate on the population mean
  1. Tez No: 525228
  2. Yazar: SEDA TUĞÇE ALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAPRAK ARZU ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Örneklemedeki temel amaç, örnek birimlerinden elde edilen istatistik değerlerini kullanarak örneğin çekildiği yığının parametre değerleri ile ilgili olarak tahminde bulunmaktır. Örneklemedeki ikincil amaç ise, örnek seçerken ve örnek üzerinde ölçüm yaparken oluşacak maliyetleri minimize etmektir. sıralı küme örneklemesi, örneklemenin temel amaçlarına yönelik geliştirilmiş bir yöntemdir. Özellikle çevre, tarım ve tıp gibi alanlarda örnek birimleri üzerinde ölçüm yapmak zaman, işgücü ve maliyet açısından daha zor, ancak aynı birimleri görsel yolla veya yardımcı değişken kullanarak sıralamak daha kolay olabilir. Bu durumda sıralı küme örneklemesi kullanılarak daha az sayıda birimin ölçülmesi ile güvenilir sonuçlar elde edilebilmektedir. İlgilenilen yığının dağılımı biliniyorken sıralı küme örneklemesi tasarımına ilave olarak alternatif bir çok sıralı küme örneklemesi tasarımı önerilmiştir. Bu tez çalışmasında, son yıllarda önerilen kesme tabanlı sıralı küme örneklemesi, kısmi sıralı küme örneklemesi ve değiştirilmiş L sıralı küme örneklemesi detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca yeni bir tasarım olarak kısmı medyan sıralı küme örneklemesi tasarımı önerilmiştir. Monte Carlo simülasyon çalışması ile tasarımların hem sıralı küme örneklemesi hem de basit tesadüfü örnekleme yöntemine göre göreli etkinlik değerleri elde edilerek, hangi dağılımın hangi tasarım altında daha etkin sonuçlar verdiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan simülasyon çalışması sonucunda, önerilen kısmı medyan sıralı küme örneklemesi tasarımının özellikle tek modlu simetrik dağılımlar altında yığın ortalaması tahminine ilişkin kısmi sıralı küme örneklemesinden daha etkin sonuçlar verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of sampling is to estimate the population parameters using the statistics obtained from sample data. A secondary goal is to minimize the costs as obtaining a random sample and making measurements from sampling units of a random sample. Ranked set sampling is a sampling method which is developed for accomplishing both of these purposes. Obtaining measurements from sampling units in areas such as environment, agriculture and medicine is more difficult in terms of time, labor and cost. However, it may be easier to sort the same units visually or by using auxiliary variables. When the population distribution is known, many modified sampling designs in addition to ranked set sampling have been proposed. In this thesis, truncation based ranked set sampling, partial ranked set sampling and varied L ranked set sampling designs which are proposed in recent years are examined in detail. In addition to these methods, partial median ranked set sampling design is proposed as a new sampling design. By Monte Carlo simulation study, it was attempted to determine which distribution gives more efficient results under which design by obtaining relative efficiency values of investigated designs in comparison with simple ranked set sampling and ranked set sampling. As a result of the simulation study, it was determined that the proposed design called partial median ranked set sampling provided more efficient results than partial ranked set sampling especially when the population distribution was unimodal symmetric distributions.