NOSQL veritabanları için ortak sorgu işletim katmanının geliştirimi
Development of query execution layer for NOSQL databases
- Tez No: 525238
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİKENELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Artan veri yoğunluğu ve çeşitliliğine çözüm olarak ortaya çıkan NoSQL veritabanları beraberinde bir dizi problemi de getirmiştir. Bunlardan en önemlisi performans için farklı depolarda saklanan ilişkili verilerin bütünleştirilmesidir. Bu tezde, farklı NoSQL veritabanları üzerinde saklanan verilerin bütünleştirilmesi problemine odaklanılmıştır. Probleme çözüm olarak kullanılan yaklaşımlar literatürde çoklu depolama sistemleri adıyla anılmaktadır. Tezde bu veri yönetim sistemlerininden örnek alınarak bir prototip gerçekleştirimi yapılmıştır. Prototip tasarlanırken, veri kaynağı dağılımı, heterojenliği ve özerkliği problemine çözüm oluşturabilmek için arabulucu-sarmalayıcı mimariden yararlanılmıştır. Prototip bu mimariye referansla tartışılmaktadır. Ayrıca veri depoları üzerinde sorguların çalıştırılabilmesi için PQL (Polystore Query Language) adında temel operasyonları içeren bir sorgulama dili gerçekleştirimi yapılmıştır. Sonuç olarak dağıtık olmayan yerel depolar üzerinde sorgu işletimi gerçekleştirilmiştir. Sorgu sonucu farklı depolardan dönen sonuçlar, sonuç bütünleştirme işlemi ile bellek üzerinde ortak bir anahtar-değer veri yapısı gerçekleştirimi ile tutulmuştur. Yapılan gerçekleştirim MovieLens veri seti üzerinde yaratılan bir kullanım durumu ile denenmiş ve sonuçlar listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The NoSQL databases, which have emerged as a solution to the increased data density and diversity, have also brought a number of problems. The most important of these is the integration of related data which is stored in different repositories for performance. This thesis focuses on the problem of integrating data that stored in different NoSQL databases. Approaches used as probing solutions are referred to in the literature as multistore systems. In the thesis, a prototype has been realized by taking an example from these data management systems. While designing prototypes, the mediator-wrapper architecture has been exploited to solve the problem of data source distribution, heterogeneity and autonomy. The prototype is discussed with reference to this architecture. In addition, a query language that includes basic operations called Polystrore Query Language (PQL) has been implemented so that queries can be run on data stores. As a result, query processing has been performed on non-distributed local repositories. The results that returned from the query processing are held in a common key-value data structure implementation in memory with result integration process. The constructed implementation is tried with a case study created on the MovieLens data set and the results are listed.