Halide Edip Adivar and Lady Augusta Gregory: Literary configurations of nation-state identity
Halide Edip Adivar ve Lady Augusta Gregory: Ulus-devlet kimliğinin edebi yansımaları
- Tez No: 525260
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET ÖZDEN SÖZALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışma, ulus-devlet olarak ülkelerinin oluşum sürecinde kültürel kimliğin gelişimine katkıda bulunmuş Halide Edib Adıvar ve Lady Augusta Gregory'nin milliyetçi söylem ve köylü ideolojisi içerisindeki rollerini incelemektedir. Politik mücadelelerine, savaş tarihine ve kadın aktivizmine katkılarına vurgu yaparak, temelde anti-emperyalist rollerine odaklanan bu çalışma, kültürel milliyetçiliğe ve tiyatronun gelişmesine katkıda bulunan sosyal reformcu ve yeni ulus devletlerinin oluşum aşamasındaki rollerini de ele alan karşılaştırmalı bir çalışmadır. Bu tez, Lady Augusta Gregory ve Halide Edib Adıvar'ın, edebiyatı, hem İngiliz sömürgeciliğinin ve diğer diktatör rejimlerin ideolojisini incelemek için bir araç olarak, hem de eski ulusal mirasa dayalı yeni bir ulusal bilinci ve kültürel kimliği teşvik etmek için de bir mercek olarak kullandıklarını göstermeyi amaçlamaktadır. Tez, Lady Gregory ve Halide Edib'in anti-emperyal tutumlarının ulusal kimlik anlayışlarını nasıl şekillendirdiğini veya etkilediğini, İngiliz sömürgeciliğine karşı nasıl eleştirel bir tutum sergilediklerini araştırmakta ve diger ülkelerdeki anti-kolonyal milliyetçilikler uzerine kendi öznel yorum ve sorgularının kendi“milliyet”duygularını güçlendirmede nasıl etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu yüzden çağdaş Halide Edib Adıvar ve Lady Augusta Gregory'nin anti-emperyalist sosyal reformcular olarak benzer milliyetçi ideallerini, kültürel emperyalizme karşı direnişin bir parçası olarak ulusal değerlere ve geleneklere bağlı kalma açısından inceleyeceğim. Bu çalışmada şu sorulara cevap arayacağım: 1) Halide Edib'in ve Lady Gregory'nin kültürel ve edebi canlanma yoluyla ulus inşaası tartışmalarına katkıları nelerdir? 2) Cağdaşları tarafından politik olarak nasıl konumlandırıldılar? 3) Değişen siyasi düşünceleri, özellikle uluslararası olaylardan ve ulus-ötesi karşılaşmalardan nasıl etkilenmiştir, 4) Yeni bir kadın kimliğinin yaratılması üzerindeki etkileri nelerdir? Son olarak, 5) Bu kadın yazarlar, genellikle farklı bağlamlarda erkeklik terimleriyle tanımlanan milliyetçi söylemlere dahil olma sorunlarını nasıl çözmüşlerdir? Gregory ve Adıvar'ın uluslararası karşılaşmaları ve etkileşimleri, uluslararası bir anti-emperyalizm bakış açısıyla, milliyetçi duyguların yerel anlamda önem kazanmasını sağlamıştır. Tez, Lady Gregory ve Halide Edib'in milliyetçilik fikrini nasıl şekillendirdiğini göstererek cinsiyet, dil ve uluslar arası etkileşimler gibi ulusal kimliğin bileşenlerini analiz edecektir.
Özet (Çeviri)
This study examines the roles of Halide Edib Adıvar and Lady Augusta Gregory in the promotion of cultural identity in the formation process of their countries as nation-states, reflected in their nationalist discourse and peasantist ideology. By mainly focusing on their roles as anti-imperialists with the emphasis on their political struggles, contributions to war history and female activism this is a comparative study of their roles as social reformers, contributors to cultural nationalism and the development of theatre, and pioneers in the re-envisioning of their new nation-states. This thesis aims to demonstrate that Lady Augusta Gregory and Halide Edib Adıvar used literature both as a means to examine the imposed ideology of English colonialism and other dictatorial regimes, and as a lens through which to promote a new national consciousness and cultural identity, based on the former national heritage. The thesis will explore how the anti-imperial stances of Lady Gregory and Halide Edib shaped or influenced their sense of national identity, investigate the ways how they took a critical stance against British colonialism and expose how their subjective elaborations and interrogations of anti-colonial nationalisms in other countries were influential on the reinforcement of their sense of“nationhood”. Accordingly, I will investigate the similar nationalist ideals of contemporaneous Halide Edib Adıvar and Lady Augusta Gregory as anti-imperialist social reformers with a focus on maintaining national values and traditions as part of resistance against cultural imperialism. In this study I will search for answers to the questions: 1) What were Halide Edib's and Lady Gregory's contributions to the debates of nation building through cultural and literary revival; 2) How were they positioned by their contemporaries politically; 3) How were their changing political ideas influenced by international events and transnational encounters particularly, 4) What were their influences on the creation of a new woman identity; and finally 5) How do these female writers deal with the problems of engaging with nationalist discourses often defined in masculinist terms in their different contexts. The transnational encounters and exchanges of Gregory and Adıvar led them to gain an appreciation of nationalism in local sense with an international outlook of anti-imperialism. The thesis will analyse the components of national identity such as gender, language, and transnational exchanges, by showing how they shaped Lady Gregory and Halide Edib's ideas of nationalism.