Anadolu güzel sanatlar liseleri öğrencilerinin okul beklentileri ve eğitimleri ile yönlendikleri meslekler arasındaki ilişki (Resim bölümü son sınıf öğrencileri üzerine bir araştırma)
- Tez No: 52527
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT BOYDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ii ÖZET Bu çalışma, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri resim bölümü son sınıf öğrencilerinin okul beklentileri ve eğitimleri ile yöneldikleri meslekler arasındaki bağlantıyı belirlemeye çalışmaktadır. Araştırma, 1993-1994 eğitim-öğretim yılında mezun veren İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Bursa ve Kütahya illerini kapsamaktadır. Sanat eğitimcisi H. Read“Sanat insanın kendi insanlığını tanımasıdır”der. Sanat eğitimi ile yaratıcılık ve düşünce gücü gelişir. Öğrenciler, olaylara farklı perspektiften bakabilme, görme, araştırma, analiz ve sentez yapabilme özelliklerini kazanırlar. Araştırmada sanat eğitiminin amaçlan, önemi ve gerekliliği vurgulanmıştır. Batıda sanat eğitiminin gelişim aşamaları, bazı Avrupa ülkelerinde ve Amerika'da eğitim ve öğretimin hedefleri araştırılmıştır. Ayrıca ülkemizde sanat eğitiminin gelişimi ve bugünkü durumu, yaratıcılık ile ilgili genel bilgiler verilerek araştırmanın önemi desteklenmiştir. Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri, alanında ilgi ve becerileri olan öğrencilerin yaratıcı, yapıcı ve yorumcu yönlerini geliştirmek amacı ile kurulmuştur. Bu araştırma, öğrenciler tarafından Güzel Sanatlar Liselerinin değerlendirilmesini içermektedir. Araştırmada, okulların eğitim şekli belirlenmeye çalışılmış, öğrencilerin beklentileri ve önerileri ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca öğrencilerin yöneldikleri meslekler ile okullarında verilen eğitim karşılaştırılmıştır. Öğrencilerin beklenti ve önerilerinin okulların başarılarında olumlu rol oynayacağı düşünülmüştür.İÜ Öğrencilerin istekleri, kendilerine ait okul binaları, sanat eğtimine uygun atölyelerdir. Öğretmenlerinin aktif ve yeniliklere açık, okul ve atölye ortamlarının da araştırmalarını destekleyici ortamlar olmasını vurgulamışlardır. Ayrıca sergi, konferans, müze v.b. etkinliklere daha fazla götürülmek istemişlerdir. Öğrenciler okullarındaki dört yıllık eğitim sürecinde kendine güvenen, sanat disiplini kazanan, üretken, düşünen bireyler olduklarını söylemişlerdir. Güzel Sanatlar Liselerinde verilen eğitim öğrencileri olumlu etkilemiş; kişilik gelişimleri, olaylara bakış açıları sanat eğitimi ile daha sağlıklı gelişmiştir. Sonuçta, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri öğrencilerinin aldıkları eğitim ile bağlantılı mesleklere yöneldikleri görülmüştür. Bu seçimlerinde okullarının olumlu etkileri olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca araştırmada ortaya çıkan bulgulara göre yorumlar yapılmıştır. Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinin başarılarının artmasında önemli görülen noktalar tesbit edilerek, çözüm yollan önerilmiştir. A
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY This study aims at determining the relationship between career tendencies, and education, and expectations of last year students at the department of painting of Anadolu Fine Arts High Schools. The study is achieved with the graduate students of Anadolu Fine Arts High Schools in İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Bursa, and Kütahya in 1993-1994 academic year. The art instructor H. Read states that art is a way of recognizing oneself as a human-being. Art education enhence creativity and ability of thinking. The students gain the ability of approaching problems from different perspectives as well as a sense of research, analysis and synthesis through art education. The significance of art education and its purposes are emphasized on this study. Also, the stages of the development of art education in the west, the targets of the education in some European countries and the USA are searched. The development of art education in our country and the current situation is also is taken into consideration. The importance of the research is supported with general information as far as creativity is concerne. Anadolu Fine Arts High Schools are founded to improve creative, constructive and commentative skills of the students. The study includes the assessment of the arts hgh schools by the students. In this research, as well as the education style of schools, the expectations and suggestions of the students are questioned that would have played an important role in the success of the schools.Moreover, the students career tendencies, and the education given by their schools are comparatively examined. The students would like to have proper school buildings and studios for art education. They conveyed that their instructors should be active and reformist, and their school and studios should be convenient to achieve inquisitiue studies. In addition to that, they wanted to attend activites such as conferences, museums and exhibitions more often. They said that they gained self-confidence as well as art discipline during the four year education period and became creative. The education given by Fine Arts Schools affected the students positively, thus their characters and their sight proggressed in a better way as a result of the art education. As a result, it is seen that students of Anadolu Fine Arts High Schools selected carreers related to their education. It is noticed that their school has a positive effect. Also comments are made as far as the data obtained from the study are explanation. Important points that are essential for improving the success of Anadolu Fine Arts High Schools are determined, and some solutions are proposed.