No-kökenli RNS'lerin hücre duvar modülasyonuna etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of no-origin RNS on the cell wall modulation
  1. Tez No: 525318
  2. Yazar: ÇAĞLAR CANDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIM HEDİYE SEKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tahıl bitkilerinin tohumları genellikle toprak yüzeyinin yaklaşık birkaç cm altında olacak şekilde ekilir. Fakat toprağın üst kısımlarında yeterli derecede nemin olmadığı yarı kurak bölgelerde bitkileri yetiştirebilmek için tohumlar daha derine ekilirler. Bu sayede tohumların çimlenebilmesi için gereksinim duydukları su nemli topraktan alınmış olur. Bu koşullarda yetişebilecek bitkinin derin ekim toleransına adapte olmuş bir bitki olması gerekmektedir. Buğday bitkisinin derin ekim toleransı birinci internodyumun uzamasına bağlı olarak gerçekleşmektedir. Uzama mekanizmasının anahtar kısmı hücre duvarının gevşemesi ve buna bağlı hücrenin uzamasıdır. Bu uzama mekanizmasına giberellin gibi hormonların veya hidroksil radikali gibi reaktif oksijen türlerinin etki gösterdiği üzerine çeşitli çalışmalar yapılmış olsa da, bugüne kadar birinci internodyum uzamasında RNS moleküllerinin etkisi üzerine herhangi bir çalışma gerçekleştirilmemiştir. Ayrıca, RNS moleküllerinin bu tür fizyolojik süreçlerde ROS ve buna bağlı enzimlerle ilişkisinin önemi de son dönemlerde ortada konmuştur. Bu bağlamda sunulan yüksek lisans tezinde, derin ekim toleransına sahip Tir buğdaylarına c-PTIO (NO ve NO sentaz inhibitörü) uygulanmış ve bitkiler hem normal hem de derin ekim koşullarında yetiştirilmiştir. 10 günlük bitkiler hasat edilerek birinci internodyum, koleoptil ve sürgün uzunlukları ölçülmüş ve hem derin ekime yanıt hem de NO duyarlılığı belirlenmiştir. Ayrıca birinci internodyumlarda bazı antioksidan enzimlerinin aktivitelerine bakılarak (POX, CAT) ve ROS üreten hücre duvarı POX ve NOX enzimlerinin aktiviteleri de belirlenerek, birinci internodyumun uzamasında RNS'nin etkisi ve bu uzamada ROS molekülleriyle ilişkisi aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The seeds of creal plants are generally planted under nearly a few centimeters of the soil surface. However, in order to be grown, the seeds are planted deeper in the higher layers of soil that has not enough moist. Thus, plants can take the sufficient water for germination and seedling through moistened soil by the underground water. It is necessary that the plant should adapted to deep sowing tolerance. The deep sowing tolerance of wheat occurs depending on the first internode elongation. The key part of elongation mechanism is loosing of the cell and accordingly elongation. Although there are some studies done related to the effects of hormons as gibberellin and reactive oxygen species as hydroxyl radical on this mechanism, there is no study done about the impact of RNS molecules on the first internode elongation. In addition, recently, the importance of the relation between ROS and enzymes depending on this in the physiological process has been carried out. In the master thesis presented within this context, c-PTIO (NO and NO synthase inhibitor) is applied to Tir wheats that have deep sowing tolerance and the plants are grown both normal and deep sowing conditions. The first internode, coleoptile and growth length of 10 days old plants are measured and both the answer to deep sowing and NO sensibility are defined by harvesting. Besides, by observing some antioxidative enzymes activities in the first internodes (POX, CAT) and by defining the enzyme activities of CWPOX and NOX that are producing ROS. It is aimed to clarified that the effects of RNS on the first internode elongation and the relation of ROS molecules in this elongation.