Damlıboğaz II no'lu mezarın seramik buluntuları
Pottery finds of grave II in Damliboğaz
- Tez No: 214286
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırmalara konu olan Karya kökenli Geometrik ve Oryantalizan malzeme, büyük çoğunluğunun kaçak kazılara bağlı olarak buluntu yerlerinin bilinmeyişi nedeni ile ilk üretim yeri, köken ve tarihleme konularında yardımcı olamamaktadırlar. Buna karşın, bu çalışmanın konusunu oluşturan Damlıboğaz II No'lu mezardan ele geçen seramik malzeme, bilimsel çalışmalarla elde edilmesi yanında özellikle aynı mezardan çok sayıda ve farklı türlerde kaplardan oluşması nedeniyle dönemin benzer sorunlarını aydınlatmada önemli bir yere sahiptir.Bu çalışmada Damlıboğaz II No.'lu mezarda ele geçen 57 adet pişmiş toprak kap incelenmiştir. Kaplar, hamur, form ve bezemeleri bakımından Damlıboğaz kökenli olarak gösterilen Damlıboğaz dışında Beçin, Euromos, Labraunda, Yatağan gibi merkezlerde bulunan örneklerle, Attika, Adalar ve Güney Ionia üretimi kaplarla yakınlık gösterirler.Hamur olarak bol mika içeren kaplar, oinokhoe, amphoriskos, olpe, lekythos, krater, skyphos, kotyle, kyliks, tabak, meyvelik, pyksis ve fincan formlarından oluşurular. Kapalı kapların bezenmesinde bezeme alanı olarak genelde boyun ve omuz alanı tercih edilirken, açık kaplarda bezeme kulplar arası alanda kalan panelde yer almaktadır. Kapların bezenmesinde genelde geometrik motifler tercih edilmiştir, bunun yanında çok az örnek üzerinde hayvan (kuş) figürleri ve doldurma motifleri yer alır.Kaplar genel olarak Karya'da yabancı merkezlerin üretimlerinden etkilenilerek yaratılan özgün yerel üretim kaplar ile uyum içindedirler.Çalışma sonucunda kapların form ve bezeme açısından değerlendirilmesi sonucu Geç Geometrik, Sub-Geometrik, Erken Oryantalizan ve Geç Oryantalizan Dönem üretimi oldukları yönünde öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Carian basic Geometric and Orientalising material which is the main topic of the researches, coludn?tn help to the put in order to product time,origin and historical order because of the illegal excavations. After all, the material found from Grave II in Damlıboğaz which is the topic of this research has an important position becasue, they are the results of the scientic researchs and especially have an impotance which is same tombs keeps lots of different materials and products and they are clarfiying the same age problems.In this study, 57 pots found from Grave II in Damlıboğaz has been worked. These pots have some similarities with the Beçin, Euromos, Labraunda, Yatağan in order to clay, form and décor and also have similarities with Attica, Dodecanesse and South Ionia based pots in order to form and décor traditions.Mika included clay based pots have different roms which are oinochoe, amphoriskos, olpe, lekythos, crater, skyphos, kotyle, kylix, plate, pyxis and cups. Although the decoring the closed pots necks and shoulders were used as a decorating area, open pots décoring the space between handles were used. Ornamentation at the pots mostly geometric shapes, animal (bird) shapes and filling motives were used.Pots had a harmony with the local porduced pots which influenced by the foreign based productions in Caria.As a result of this study, evaluating the pots in order to form and décor factors, some suggestions submitted as these pots were produced in Late Geometric, Sub Geometric, Early Orientalising and Late Orientalising Periods.