Emergency logistic planning situations and flow games
Acil lojistik planlama durumları ve akış oyunları
- Tez No: 525319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRMA ZEYNEP ALPARSLAN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde, acil lojistik planlama durumları ile ilgili teorik bir model geliştirilmiştir. Uygulamada ise İran'daki doğal bir afet sonrası oluşan akış problemi ile ilgili bir işbirlikçi oyun modeli yaratılmıştır. Bu bağlamda, taşınabilir ürünleri maksimuma çıkarmak için çeşitli çözüm önerileri getirilmiştir. Akış oyunları kullanılarak afet durumundaki lojistiği planlamak amaçlanmıştır. Acil ürünlerin planlanması ve tedariki, kaynakların çeşitliliği ve kalitesi, kullanılan tedarik etme ve depolama metotları, etkilenen alanın temel takibi, operasyona katılan takımlar ve takımlar arası işbirliğinin tamamı kurtarılacak hayatlar için hayati önem taşımaktadır ve lojistik planlama ile alakalıdır. Tezimiz, çalışmamızın sonuçları sunularak ve gelecekte yapılabilecek çalışmalara dair önerilerde bulunularak sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a theoretical model was developed for emergency logistics planning. As an application. A cooperative game model was created from the flow problem that followed a natural disaster in Iran. Many solutıon offers are given to maximize movable goods. We aim to plan logistics in the event of a disaster using the flow of games. Logistics planning is necessary to cover initial needs immediately after a disaster. The planning and supply of emergency supplies, the type and quantity of current sources, the method of procurement and storage of supplies, the basic tracking and sports equipment of the affected area, the teams participating in the operation and the plan of cooperation between these teams are some vital coordination roles to save lives after natural disasters directly associated with logistics planning. The thesis ends by presenting the results of the study and some suggestions for future studies.