Tarhiyat öncesi uzlaşma müessesesi uygulaması ve değerlendirilmesi
- Tez No: 52532
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİT ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
“Türkiye'de Tarhiyat Öncesi Uzlaşma Müessesesi Uygulaması ve Değerlendirilmesi”adlı tez çalışmasının.-mükelleflere ilişkin vergi incelemesi yapılırken, henüz bir vergi tarh edilmeden ve ceza kesilmeden uyuşmazlığın idari aşamada çözüme kavuşturulmasıdır. Bunun yanısıra uzlaşma müessesesi, tarhiyat sonrası uzlaşma olarak uygulanmaya başlanmıştır. Tarhiyat sonrası uzlaşma ise tarhiyat işlemi yapıldıktan sonra, diğer bir ifadeyle ikmalen, re'sen veya idarece tarh edilen vergi ve cezanın ilgilisine ihbarname ile bildirilmesinden sonra yapılmaktadır. Mükellefle idare arasında yargı merciilerine uyuşmazlık intikal ettirilmeden idare aşamasında taraflar arasında anlaşma sağlanarak sorunun giderilmesi amacıyla ülkemizde de uygulanmaktadır. Konunun işlenmesi sırasında; tarihsel gelişimi, yabancı ülkelerdeki uygulamalar, tarhiyat sonrası uzlaşma ve en son olarak da tarhiyat öncesi uzlaşma müessesesi incelenmiştir. Tezde araştırma modeli olarak; çalışma sırasında ihtiyaç duyulan verilerin büyük bir çoğunluğu literatür taraması yapılarak elde edilmiştir. Tez çalışmasıyla elde edilen en önemli sonuç; uzlaşma müessesesinin getiriliş amacı gözönünde bulundurulursa, diğer ülkelerde olduğu gibi mükelleflerin ve idarenin bu konuda yeterli bilgilendirilmesi halinde, günümüz enflasyonist ortamında vergi idaresinin mali amacı ön planda olduğuna göre etkin bir vergi idaresi sistemi ile istenilen amaca ulaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis named“Agreement Establishment Before Imposition In Turkey”is to solve the problem of conflict at the level of administration on while tax-examination concerning tax payers are being made before the imposition stage which is the phase before the tax is imposit and tax-payer is fined. In addition, agreement establishment has been practised in our country as an agreement after imposition. Besides, at this stage before the tax is imposed and after the punishment is become definite it is put into practice buy providing an agreement between tax-payers and administration without informing the judgement authority at the label of administration. The subject was went over interms of its historical growth, applications abroad, agreement after the imposition and agreement before the imposition. During the examination, most of the necessary data is obtained by looking at literature searchingly. The most important result of the thesis is that when the aim of the agreement establishment is taken into account, the aim will be realized with an effective system of tax administration because the finansal aim of tax administration is very significant in current inflated condition if tax-payers and administration are informed sufficiently.