Kar kavramının farklılaşmasından kaynaklanan vergi etkisi ve muhasebeleştirilmesi
- Tez No: 52533
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEVLÜT KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Muhasebe kuramı ve vergi mevzuatının kar kavramına yaklaşımlarından doğan bir kar farklılaşması söz konusu olmaktadır. Kar farklılaşması ise ertelenmiş ve peşin ödenmiş vergi etkisine neden olarak işletme varlık ve kaynaklan üzerinde etki yaratmaktadır. Bu çalışmada kar farklılaşmasından kaynaklanan vergi etkileri ve bunların muhasebeleştirilmesi incelenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Türk vergi mevzuatında muhasebe karına etki eden unsurlar tesbit edilerek bu unsurlar geçici ve sürekli fark yaratan unsurlar başlıklarında incelenmiştir. Geçici ve sürekli fark yaratan unsurların neden oldukları ertelenmiş ve peşin ödenmiş vergi etkileri tesbit edilmiştir. Vergi etkileri belirlendikten sonra bunların muhasebeleştirilmesi ve finansal tablolarda gösterilmesi konusunda bazı önerilerde bulunulmuştur. Sonuç olarak, geçici farklılaşmaya neden olan unsurlardan kaynaklanan vergi etkilerinin muhasebeye konu edilmemesi halinde finansal tabloların gerçeği yansıtmayacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There exists a profit differentiation arising from the different approach of accountancy concept and tax rule to the profit concept. Profit differentiation causes an effect on the company's assets and sources due to the postphoned and cash paid tax status. In this work, it is investigated the tax effects due to profit differentiation and the«r implementation regarding accountancy. For this purpose the factors that effects the accountancy profits in Turkish Tax Rules are determined and these factors are analysed in the headings of temporary or permanent factors. The effects of postphoned and cash paid taxes due to the factors causing temporary and permanent differences are determined. After the tax effect are determined, certain proposal are made regarding their implementation in the accountancy and display in the financial tables. As a result, it is determined that if the tax effects which are sourced from the factors causing temporary differentation, are not considered in the accountancy, then it is thought that financial tables would not be reflecting the reality.