9-12 aylık çocukların beslenme, büyüme ve psikomotor gelişim durumları
  1. Tez No: 52531
  2. Yazar: REMZİYE CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİNE ARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
öz 9-12 Aylık Çocukların Beslenme, Büyüme ve Psikomotor Gelişim Durumları Araştırma, Ankara'nın Mamak semtinde oturan Aile Planlaması ve Ana-Çocuk Sağlığı'na kayıtlı bulunan 9-12 aylık ve sağlıklı 130 çocuk üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada, emziren anne oranı %98.5 olarak bulunmuştur. Tek başına anne sütü ile beslenme oranı (4-6 ay) %67.7'dir. Çocukların %13.1'i yetersiz süre (1-3 ay) anne sütü almıştır. Ticari mama ile beslenme oranı (4-6 ay) %2.3 olup, %62.3'ü istenilen zamanda ek besinlere başladığı, 4-6 ayda anne sütü alma oranının az da olsa normal çocuklarda daha fazla olduğu saptanmıştır. Çocukların %93.1'inin ağırlığı, %99.2'sinin boy uzunluğu standart değerde olduğu %77.7'sinin diş çıkardığı bulunmuştur. Denver Gelişimsel Tarama Testi psikomotor gelişim sonuçlarına göre çocukların %93.8'i normal, %6.2'si ise şüpheli olarak değerlendirilmiş, beslenme uygulamaları ile ilgili eğitimlerin çeşitli yayınlar yoluyla halka, özellikle anne-babalara verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Feeding, growth and psychomotor development of children between 9-12 months This research has been conducted on 130 normal and healthy children between 9-12 months recorded at Mamak Health Center in Ankara. In this study the ratio of breast feeding was 98.5 per cent. The ratio of exclusive breast feeding has been 67.7 per cent (4-6 months). 13.1 per cent of the children have been taking breast feeding in an insufficient duration (1-3 months). The ratio of feeding with commercial formulas was 2.3 per cent, 62.3 per cent of the children began having an extra foods in the suitable time. 93.1 per cent of the children's weight and 99.2 per cent of the children's height have been found normal, 77.7 per cent of the children had been found to project teeth. According to psychomotor development results, 93.8 per cent of the children are evaluated to be normal and 6.2 per cent of the children are evaluated to be suspicious. 11