Şirket birleşme ve satın alma kararlarını etkileyen finansal faktörlerin belirlenmesi ve sektörlere göre performanslarının değerlendirilmesi
Determination of financial factors affecting company mergers and acquisitions and evaluation of their performance according to sectors
  1. Tez No: 525322
  2. Yazar: MERT ÜMİT ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SAYILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Şirketlerin birleşme ve satın alma kararları stratejik kararlar olup, bu kararın verilerek sürecin yönetilmesi zordur. Bu süreçte öncelikle satın alınacak veya birleşilecek şirketin iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Küreselleşmeyle birlikte büyüme stratejisini diğer ülkelere çeviren şirketler; doğru kararlar vermek için birleşme yapacağı şirkete ilişkin finansal, hukuki faktörleri dikkatle inceleme yoluna gitmelidir. Bu çalışmada öncelikle şirketlerin birleşme ve satın alma kararlarını etkileyen finansal faktörlerin belirlenmesi daha sonra da birleşme ve satın alma kararının alındığı yıl önceki ve sonraki yıllardaki şirket etkinliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada altı sektörde yer alan 137 hedef şirketin 2010-2014 yıllarına ait finansal verileri analiz edilmiştir. Örnekleme alınan tüm şirketler Türkiye'de 2012 yılında birleşme ve satın alma kararı alan şirketlerdir. Veriler tanımlayıcı istatistikler, faktör analizi, fark testleri ve doğrusal regresyon analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre şirketlerin performansında etkili olan finansal faktörler; likidite, diğer (genel) ölçüler, kârlılık, borç ve sermaye yapısı ölçüleridir. Birleşme ve satın alma kararı yaklaşık yarıya yakın şirketin performans değerinin düşmesine yol açmaktadır. Genel olarak şirket etkinliği birleşme ve satın alma kararından iki yıl önce en yüksek değerinde olurken kararla birlikte düşmekte, kararı izleyen yılda düşük kaldıktan sonra yükselmektedir. Birleşme ve satın alma kararından önce ve sonraki etkinlik değerleri arasında sektör bazında bir farklılaşma bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Determination of Financial Factors Affecting Merger & Acquisition And Evaluation of Their Performance by Sector Merger and acquisition (M&A) are strategic decisions for the firms as both taking the M&A decision and managing the process are difficult. That's why the target firm as well as the whole process should be analyzed well enough. With globalization, firms have begun to project their growing strategies towards other countries and they should investigate M&A related financial and legal situations regarding the target firm. Within the content of the current study, factors affecting the M&A decision and also performance of the firms which have gone through the M&A process were investigated. Financial data between the years 2010 and 2014 belonging to 137 target firms from various sectors was analyzed. The firms included in the sample are the firms that took M&A decision at 2012 in Turkey. Data was analyzed using descriptive statistics, factor analysis, hypothesis tests for the difference of the means data envelopment analysis, and linear regression analysis. According to the findings, factors affecting firm performance are rough measures, and also liquidity, profitability, liability and financial structure ratios. The decision of M&A causes a decrease in the firms' performance. Overall, the performance value reaches to its top during two years before the M&A decision, it tends to drop with the decision, stays low during one year after the decision and then begins to increase. Performance values of the firms before and after the M&A decision do not differ significantly among the sectors.