Halep kenti (1876-1918)
City of Aleppo (1876-1918)
  1. Tez No: 525327
  2. Yazar: SALİH ERSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ESENKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada Halep şehrinin 1876-1918 tarihleri arasındaki temel kent profilinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için nicel araştırma yöntemlerinden doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Mevcut dokümanlar Başbakanlık Osmanlı Arşivi, Halep Vilayeti Salnamesi, Doktora ve Yüksek Lisans Tezleri, Halep kenti gündemli kaleme alınmış eserlerden elde edilmiştir. Kent tarihçiliği formunda yapılan araştırma, Halep'in adı, tarihi, konumu, sosyal dokusu, idari, mülki, demografik, adli, askeri ve ekonomik yapısı, eğitim ve sağlık hizmetleri, tarihi eserler, I. Dünya Savaşı'nda Halep ve Halep'in kaybı başlıkları altında incelenmiştir. Araştırma sonucunda Osmanlı Devleti'nin yönetimi altındaki Halep kentinde var olan nesnel durumun fotoğrafı çekilmiş; kentteki eğitim, sağlık, adli ve idari yapı gibi temel hizmetlerin durumu, kentin dokusunu oluşturan belediye, kütüphane, postane, Müslim ve Gayrimüslim yapılar; hamam, çeşme, mezarlık gibi ortak kullanım alanları kayıt altına alınmıştır. Ayrıca bir de Halep'in Osmanlı Devleti elinden nasıl çıktığı ve Kurtuluş Savaşı döneminde Halep'in durumuna yer verilmiştir. Sonuç olarak, Osmanlı Devleti hâkimiyeti altında, tebaasının çoğunun Arapça ve Türkçe konuştuğu ve küçük İstanbul olarak anılan güney vilayetlerinden Halep kentinin 1876-1918 yılları betimlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to show the city profile of Aleppo in years between 1876 and 1918. As a quantitive research method, document anaylsis technique is used for this aim. Documents from Ottoman Archives of Prime Ministry and City of Aleppo Annuals, other phd and master thesis, written works in Aleppo, journals and memoirs of various travellers are used as references. The name of Aleppo, history, location, social texture and construct, administrative, civil, demographic, jurisdical, military and economic structures, health care and educational services , historical artifacts, situation and the lost of the city in First World War are the main topics which are examined. As a concequence, objective scenes for existing situation of the city of Aleppo under Ottoman Empire are discovered and presented. Institutions similar to municipalities, libraries, post offices, muslim and non-muslim constructs and public spaces are recorded as elements of the city which constitute the urban texture. Conditions in the last years and at the end of Ottoman control and in the Independence War are included additonally. In conclusion, under the Ottomans, with inhabitants speaking arabic and turkish languages, one of the southern cities called as 'little Istanbul', in years between 1876 and 1918 the city of Aleppo is pictured in this thesis.