Değişik braket tiplerinin ve yapıştırma ajanlarının kopma direncine olan etkisinin laboratuvar ortamında değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different brackets and bonding agents on the shear bond strength in the laboratory environment
- Tez No: 525347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAT ÖZKALAYCI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Orhan Çiçek, Değişik Braket Tiplerinin ve Yapıştırma Ajanlarının Kopma Direncine Olan Etkisinin Laboratuvar Ortamında Değerlendirilmesi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Ortodonti Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Zonguldak, 2018. Bu çalışmanın amacı; in vitro testler yoluyla değişik braket tipleri ve yapıştırma ajanlarının kopma direncine olan etkisinin değerlendirilmesidir. 10 farklı tip braket, 2 farklı yapıştırıcı kullanılarak 2 gruba ayrıldı. Grup 1'de TransbondTM XT; Grup 2'de, TransbondTM Plus self-etching primer kullanıldı. Braketler, 300 mm/dk hızında 10 N-kuvvet uygulayan yorulma makinesi ile test edildi. Braketlerin koptuğu vuruş sayıları belirlenip bu veriler istatistiksel analiz ile incelendi. Braketlerin kopma vuruş sayıları arasındaki farklılıklar kullanılan yapıştırıcının ve braketin tipine bağlı olarak değişkenlik gösterdi.
Özet (Çeviri)
Orhan Çiçek, Evaluation of the Effect of Different Brackets and Bonding Agents on the Shear Bond Strength in the Laboratory Environment, University of Zonguldak Bülent Ecevit, Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics, Specialty Thesis, Zonguldak, 2018. The aim of this study was to evaluate the effect of different types of brackets and bonding agents on the shearing strength by in vitro tests. 10 different types of brackets were divided into 2 groups by using 2 different adhesive. In Group 1, TransbondTM XT; In Group 2, TransbondTM Plus self-etching primer was used. The brackets were tested with a fatigue device which applied 10 N-force at a speed of 300 mm/min. The number of strokes of the brackets were determined and these data were examined by statistical analysis. The number of strokes of brackets showed variability depending on the differences between the type of adhesive and the type of bracket used.