Islam, socialism and the public sphere: The case of Emek ve Adalet platformu
İslam, sosyalizm ve kamusal alan: Bir vaka çalışması olarak Emek ve Adalet platformu
  1. Tez No: 525348
  2. Yazar: EMEL GÜNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU KAYAALP JURİCH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez Türkiye'de sol ve İslami düşüncenin ortak siyasi projesini incelemektedir. İslam'daki sol temayül, kamusal alan ve demokrasi mevcut sosyolojik literatürde bulunmamaktadır. Buna karşın, devletin geleneksel olarak din ve ekonomiye dair söylemler üzerinde baskın aktör olduğu Türkiye kamusal alanında, alışılmışın dışında İslami düşünce tonlarının orataya çıkışı kayda değer bir noktadır. Bu tez Emek ve Adalet Platformu'nu bir vaka çalışması olarak kullanarak sol ve İslam arasındaki ortak söylemin gelişmiş, çoğulcu ve kapsayıcı bir kamusal alanın tesisine katkısını araştırmaktadır. Emek ve Adalet Platformu, Kur'an-ı Kerim'in sosyal adalet yaklaşımını sosyal, ekonomik ve politik problemlerin çözümünde referans noktası kabul ederek İslami ve sosyalist hassasiyetleri bir araya getirmiş bir harekettir. Hareketteki 6 aktivist ile gerçekleştirilen açık uçlu görüşmeler temel alınarak bu tez, Emek ve Adalet Platformu'nu kamusal alanda“sol ilahiyat”ın bir yansıması olarak konumlamakta ve bu alanda haretin rolünü çoğulluk, subaltern counterpublic (karşıt kamusal alan), demokratik ethos ve genişletilmiş zihniyet kavramları ile ilişkilendirerek analiz etmektedir. Bu bağlamda hareket daha çoğulcu ve kapsayıcı bir alanın oluşmasına hizmet ederken, harekete dair bir takım içsel faktörler hareketin kamusal alanı açma kabiliyetini kısıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the collaborative political project of the left wing and Islamic thought in Turkey. The relationship between left-wing thought in Islam, the public sphere, and democracy are absent from the main topics of discussion in the existing sociological literature. Nevertheless, the recent appearance of non-orthodox strands of Islamic political thought in the Turkish public sphere is noteworthy in a country where the state has traditionally sought to dominate discourses on religion and the economy. This thesis examines whether a collaborative discourse between the left and Islam can open up an enhanced, pluralistic, and inclusive public sphere using the case study of Emek ve Adalet Platformu. Emek ve Adalet Platformu (Labor and Justice Platform) is a movement that has attempted to unite Islamic and socialist sensibilities by taking the Quran's approach to social justice as a reference point for solving social, economic, and political problems. Based on open-ended interviews with six activists in the movement, this thesis locates Emek ve Adalet Platformu as a reflection of sol ilahiyat (leftist theology) in the public sphere and analyzes the movement's role there using the concepts of plurality, subaltern counterpublic, democratic ethos, and enlarged mentality. While these concepts do enable the movement to carve out a more pluralistic, inclusive space, certain factors internal to the movement limit its ability to open up the public sphere.