Ön bölge dental travmalar ve tedavilerinde kullanılan fiksasyon yöntemlerinin klinik araştırması
  1. Tez No: 86417
  2. Yazar: ERAY AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY SEÇKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
82 ÖZET Ön bölge diş travmaları yaşa, cinse ve yaralanmanın derecesine bağlı olarak hastalarda fonksiyonel, fonetik ve estetik problemlere yol açmaktadır. Bu tip yaralanmaların tedavisinde değerlendirme ve tedavi planlamasının, hastanın yaşı, yaralanma tipi, sistemik durumu gibi faktörlerin gözönüne alınarak multidisipliner bir yaklaşım ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada Ege Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Kliniği' ne, 13.11.1 996- 25.2.1998 tarihleri arasında dental travma nedeniyle başvuran 118 hastanın tedavi ve 12 aylık takip sonrası değerlendirmeleri yapılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre travmaların büyük çoğunluğu 7- 9 yaşları arasındaki bireylerde meydana gelmektedir. Erkekler kadınlara göre travmadan yaklaşık 2 kat fazla etkilenmektedir. Yaralanmaların nedenlerini büyük oranda düşme ve çarpmalar oluşturmaktadır. Üst çene alt çeneye oranla 7 kat daha sık etkilenmektedir.83 Değişik tip ve derecelerde yaralanmalara sebep olan dental travmaların tedavilerinde fiksasyon yöntemleri, tedavinin başarısını önemli derecede etkileyebilmektedir. Bu çalışmada, dental travmalar sonucu daimi dişlerin periodontal dokularında yaralanma meydana getiren ve fiksasyon gerektiren vakaların genel bir değerlendirilmesiyle, fiksasyonda kullanılan splintlerin, yöntem ve uygulama kolaylığı, okluzyonun hangi yöntemle daha iyi düzeltilebileceği, stabilite özellikleri, sinelerden hangilerinin hastalara daha iyi bir beslenme olanağı sağladığı, hastaların hangi yöntemlere, fonasyon, fonksiyon ve estetik açılardan daha kolay uyum sağlayabildiği, sinelerin periodonsiyumda oluşturabileceği zararlar ve ağız hijyeninin sağlanması yönünden karşılaştırmaları yapılmıştır. Bütün splint tiplerinin birbirine göre değişik yönlerden avantaj ve dezavantajları olduğunun saptanmasıyla beraber, bütün bu gerekliliklere en iyi cevap veren sinelerin arch bar ile yapılan sineler olduğu, ayrıca intrüzyon vakalarında ortodontik braket, tel ve elastiklerin kullanımının konservatif ve başarılı bir tedavi yaklaşımı olduğu düşüncesindeyiz. Dişhekimliğinde çok önemli bir yeri bulunan ve dişhekimliğinin tüm uzmanlık dallarını ilgilendiren dental travmaların önlenmesi ve tedavileri konusunda çalışmaların sürdürülmesi gerektiği inancındayız.
Özet (Çeviri)
84 SUMMARY Traumatic injuries to anterior teeth cause many functional, phonetical and esthetical problems depending on the age, sex, and severity of the trauma before treating this type of injuries, it is important to take in account of patient' s age, severity of injury and systemic disorders. In this study, we included 118 patients, who applied for dental care and had dental traumas during the period between 13.11. 1996 and 25.2.1998 in the Department of Oral Surgery, Dental Faculty, Ege University, Izmir. We conclude, traumas to anterior teeth are seen more often between the ages of 7 and 9. Men tend to be affected 2 times more than women. In our study, the main reasons for dental injuries are falling down and crash accidents. Maxiller injuries are 7 times more than mandibula injuries. In the treatment of dental traumas, which end up in many different types of injuries, dental splints play a major role. Their85 usage affect the success of the whole treatment grossly. In this study, injuries involving permanent teeth tissues and injuries, which needed fixation are over viewed. Dental splints which are used for fixation are compared; as method and applicative features, in which ways occlusions are treated better, their stability characteristics, which group of patient benefited more in terms of feeding, which methods are more usefull in phonation, fonction, and esthetical problems, injuries caused by dental splints and maintainance of oral hygiene. Although each type of splint has its on this advantages and disadvantages, when all the needs listed above are compared, the best type to fullfill the needs is arch bar. Orthodontic brachet, wire and elastics are especially usefull in the conservative treatment of intrusion cases. Dental trauma, which is a major topic in the field of dentistry, showed be prevented and further studies related to its treatment showed be continued.