Türkiye tarihinde kentsel alanda değişen güvenlik anlayışı
Changing security environment in urban area in history Turkey
- Tez No: 525349
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada Yakın tarihte Türkiye'de şehirsel alanda değişen güvenlik algısı incelenmiştir. Güvenlik kavramına ilişkin değişimler tarihsel ve toplumsal değişimin temel eğilimleri doğrultusunda tartışılmıştır. Şehirsel alanda değişen güvenlik algısının toplumsal dayanakları sorgulanmıştır. Güvenlik algısında yaşanan bu değişim şehir içinde farklı kesimlerin birbirlerini tehlikeli olarak görmelerine yol açmıştır. Sıradan bir şehirlinin, şehire karşı belleğinde oluşan emniyetsizlik hali güvenlik önlemlerinin arttırılması talebini yükseltmektedir. Güvenlik sorunu insanların yaşama hakları göz önüne alınarak sosyal bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanlar yaşadıkları toplum içerisinde özgürce hareket edebilme, güvende olma hissi içerisinde yaşamak isteyecektir. Bu nedenle şehir içerinde güvenliğin sağlanması toplumsal bir ihtiyaç olduğundan özel kesimlere bırakılmamış ve devlet güvencesi altına alınmıştır. Güvenliğin ne olduğu, güvende olma hissi, güvenliğin nasıl tanımlanacağı, siyaset ile güvenliğin ilişkisi, toplumsal ve bireysel güvenlik, toplumsal yaşamda güvenliği sağlayacak unsur ve faktörler gibi sayılabilecek bir dizi sorun ve başlık farklı disiplinlerce de ele alınabilmesi güvenlik olgusuyla ilgili yapılacak düşünsel faaliyetlerin sınırlandırılması zorunluluğunu da beraberinde getirmektedir. İdeal şehir oluşturulması için toplumların hep birlikte beraber yaşamalarını sağlayan ortak kültürün önemseyen düşünceler ile şehirlerde güvenlik algısına dikkat çekilmelidir. Eğer hep birlikte toplumsal ortamda yaşama bilincine varamamış olan devletlerde iç düzenin bozulduğu ve ortaya çatışmaların çıktığı gözlenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the changing security perceptions of urban areas in Turkey were examined after 1980. Changes related to the security concept has been discussed in accordance with the basic tendencies of historical and social change. Social basis of the changing security perceptions in urban areas were questioned. This change in different parts of the city experienced in security perception has led them to see each other as dangerous. An ordinary city dwellers, the city raises the demand to increase security measures against the state of insecurity that occur in memory. The rights of people living security issue has emerged as a social problem, considering. Being able to move freely in the society in which people will want to live in the feeling of being secure. Therefore, the provision of security in the city has been left to the private sector that includes a social need and was taken under the state guarantee. What is the security, the feeling of being safe, it will define how security, the relationship between security and political, social and individual security, to provide security in social life elements and factors like the number in a series of problems and heading Limitation of intellectual activities to be carried out on the different disciplines also discussed maintain security cases necessity in It brings. Ideally, the city should always draw attention to security perceptions in the community of the city with the idea of a common culture that allows them to live together with care for creation. If it ever will be observed with the internal order in the state who do not live in a social environment that deteriorated and become conscious of the conflict emerged.