Anadolu selçuklu Dönemi süslemelerinin günümüz resim ve seramik sanatı bağlamında yorumlanması
Anatolian Seljuk time decorationsinterpretation of contemporary painting and ceramic art
  1. Tez No: 525362
  2. Yazar: FİGEN PAPAGAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Tarih, geçmişte yaşamış toplumların ve insanların tüm faaliyetlerini, özelliklerini yer ve zaman bildirerek nedenini ve sonucunu araştıran ve belgeler ışığında bilgi veren bir yaşam sürecidir. Tarihsel belgelerin ortaya koyduğu durum ise insanoğlu ilk çağlar da karşılaştığı zorlukların üstesinden gelebilmek adına toplu olarak yaşama biçimini benimsemiş zamanla toplumların oluşmasını sağlamıştır. Toplumlar zaman içerisinde yaşam biçimlerini şekillendirmişlerdir. Bu durum bazı ihtiyaçlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur ve bu süreç de duygu ve düşüncelerinin yardımı ile araç, gereç, kap ve kaçak gibi günlük ihtiyaçlarını farklı malzemelerle üretmişlerdir. Zamanla güzeli arayan insanoğlu, kullandığı araç ve gereçleri süsleyerek farklı motif türlerinin oluşmasına kaynaklık etmiştir. Zaman içerisinde toplumlarda Seramik sanatından Mimariye kadar süsleme kullanılmıştır. Bu bağlamda Türk sanatında da doğadan ya da hayvan üslubuyla stilize edilerek birçok motif türü oluşturulmuştur. Türkler Orta Asya'dan Anadolu topraklarına göç ederken gelenek, görenek ve kültürlerini de beraberinde getirmişlerdir. Türklerin İslam dinini kabul etmesinin ardından Anadolu da Türk-İslam kültürü tarihsel bir sentez ile birleşerek özgün bir sanat kesiti oluşmuştur. Anadolu Selçuklu döneminde, bu sanat ortamının en güzel etkilerini Mimari, Seramik, Çini, Ahşap ve Taş, vb işçiliğinde görmekteyiz. Bu düşüncelerin doğrultusunda araştırmanın konusu, Anadolu Selçuklu Dönemi süslemelerinin çağdaş resim ve seramik sanatı bağlamında yorumlanması olarak belirlenmiştir. Seçilen bu konu doğrultusunda, Anadolu Selçuklu devletinin tarihsel sürecine yer verilmiştir. Anadolu Selçuklu Sanatı ve Selçuklu Sanatının çeşitleri incelenmiştir. Süsleme sanatının tarihçesi ve süsleme çeşitleri araştırılmıştır. Süsleme sanatları ve motiflerden esinlenen sanatçılar ve eserlerinden bahsedilmiştir. Yapılan Araştırmalar sonucunda, Seramik ve Resim çalışmaları uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
History is a life process of humanity and society that have lived in the past covering all their activities and features. Historical documents have revealed to us that humankind has adapted mass living in order to tackle the difficulties the encountered in the first eras ¬-.Societies have in time shaped their lifestyles. This has caused some needs and in this process with the aid of their feelings and ideas, they developed instruments and equipments and daily needs with various materials. Humankind who always seeks the better and finer has been the source of creating different motifs by the time societies have used decorations from ceramics up to architecture. Because of that, many kinds of motifs have been discovered by means of nature and by stylizing animal figures in the Turkish Art. The Turks have also brought together with themselves their magnificent traditions and their cultures while moving from Middle Asia to Anatolia. After Turks accepted the Islam belief, the Turkish – Islam together with historical synthesis has developed an original part of art in Anatolia. In the Anatolian – Seljuk era, we see the most beautiful effects of this art in architecture, ceramics, tile, in woodwork and stonework.In the light of these thoughts, the subject of the research was determined as the interpretation of the ornaments of the Anatolian Seljuk Period in terms of contemporary painting and ceramic art. The historical process of the Anatolian – Seljuk era has also expressed. Anatolian - Seljuk Art and the history of beautiful art of the Seljuk's and their decorating styles have been observed. The artists who have been inspired of decoration arts and motifs and also their works have been mentioned. Finally, based on researches ceramics and paintings works have been applied.