Bor içeren bileşiklerin nörodejenerasyona olan olası etkilerinin in vitro aksotomi modelinde araştırılması
Investigation of possible effects of boron containingcompounds on neurodegeneration in vitro axotomymodel
- Tez No: 525384
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OZANSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Toplumdaki yaşam ömrü ortalamasının artması nörodejeneratif hastalıkların artmasına, bu da araştırmacıların bu konuya olan dikkatlerinin artmasına sebep olmuştur. Sinir sistemi hücrelerinin kabul edilen yargıyla bölünememesi, hasar söz konusu olduğunda geri dönüşümsüz bir“ölüm yolu”'na girmelerine sebep olmaktadır. Hasarlı bölge hücrenin gövdesinde olmadığında veya bu bölgeye erişemediğinde hücrenin hasarı geri döndürme şansı olduğu periferik sistem üzerinde gösterilmiştir. Son yapılan çalışmalarda bu durumun merkezi sinir sistemi için de mümkün olduğu öğrenilmiştir. Akson hasarlama yöntemlerinden biri olan aksotomi; hücre sağ kalım oranlarının yüksek olması sebebiyle bu deneysel çalışmada hasar modeli olarak kullanılmıştır. Yenidoğan farelerde, kortikal hücre kültüründe aksotomi yöntemiyle oluşturulan hasarların etkilerini azaltmak ve hatta süreci tersine çevirmek adına kullanılmak üzere bor bileşiği tercih edilmiştir. Bor mineralinin bitki, hayvan ve insanlar da ve hatta canlıların evrimsel süreçlerinin devamlılıklarında esansiyel olduğu yıllardır süregelen çalışmalarla gösterilmektedir. Bor bileşiklerinin nörodejenerasyona olan etkilerini görmek adına, literatürde oldukça çok karşımıza çıkan iki bileşik seçilmiştir; boraks ve borik asit. Hücreler, hasar verilmeden önce, bu bileşiklere maruziyete uğratılmış, daha sonra aksotomi yapılmıştır. Eklenen maddelerin etkinliğini gözlemek için PI(propidyum iyodür) boyaması ile canlılık tespiti yapılmıştır. Çıkan sonuçlar daha önceki çalışmalarla korelasyon göstermiştir. Yapılan bu çalışmanın henüz çok araştırma yapılmamış olan bu alanda öncü olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The increase in the average life expectancy in society has led to an increase in neurodegenerative diseases, which has increased the attention of researchers to this topic. Failure of the nervous system cells to divide by the accepted formation, causes them to enter an irreversible“death path”in case of damage. It has been shown on the peripheral system that the damaged region has a chance of returning damage to the cell when it is not in its body or when it cannot reach this region. In recent studies it has been learned that this situation is also possible for the central nervous system. Axotomy, which is the one of the methods of axon injury, was used as the damage model in this experimental study because of the high survival rate of the cells. In neonatal mice, boron compound was preferred to reduce and even to reverse the process the effects of axotomy-induced damage in cortical cell cultures. For many years researches show that the boron mineral is essential to the continuity of the evolutionary processes of plants, animals, humans, and even living things. In order to see the effects of boron compounds on neurodegeneration, two compounds were chosen which appeared quite common in the literature; borax and boric acid. Cells were exposed to these compounds before being damaged, then axotomized. To observe the efficacy of the added substances, viability was determined by PI (propidium iodide) staining. Results correlated with previous studies. It is expected that this study will be a pioneer in this field which has not been much investigated yet.