Altı yaşında çocuğu olan annelere uygulanan aile eğitimi programının aile işlevleri ve anne baba tutumları ile çocuğun gelişimi üzerindeki etkisinin incelenmesi
The functions of family training programme applied to the mothers with children at the age of six and examination of the effects on parental attitudes and child?s development
  1. Tez No: 311026
  2. Yazar: HAKTAN DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmada, altı yaşında çocuğu olan annelere yönelik uygulanan ?eğitici anne eğitimi?, ?anneden anneye eğitim? ve ?haber mektupları yoluyla eğitim? yaklaşımlarının, annelerin aile işlevleri ve çocuk yetiştirme tutumları ile çocukların gelişimleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ankara'da, 2010-2011 eğitim öğretim yılı içerisinde gerçekleştirilen araştırma; ön test, son test kontrol gruplu deneysel desene göre modellenmiştir.Araştırma, altı yaşında çocuğu olan 128 anne ile yürütülmüştür. Eğitici anne eğitimi (s = 28), anneden anneye eğitim (s = 28) ve haber mektupları yoluyla eğitim (s = 32) gruplarında bulunan annelerin aile işlevleri ile çocuk yetiştirme tutumlarını geliştirmek amacıyla 16 hafta boyunca aile eğitimi programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna (s = 40) ise aile eğitimi programı uygulanmamıştır. Araştırmanın verileri, Aile Değerlendirme Ölçeği, Aile Tutum Envanteri ve Ankara Gelişim Tarama Envanteri ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde Wilcoxon işaretli sıralar testi ve Kruskall-Wallis H testi kullanılmıştır.Verilerin analizi sonucunda elde edilen bulgulara göre, deney grubunda yer alan annelerin aile işlevleri ve çocuk yetiştirme tutumlarının olumlu yönde değiştiği görülmüştür. Deney ve kontrol gruplarında yer alan annelerin çocuklarının sosyal beceri-öz bakım gelişim alanlarında anlamlı bir farklılık görülmemiştir.Gruplararası karşılaştırmalarda eğitici anne eğitim alan grup lehine anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Haber mektupları yoluyla eğitim alan grup ile karşılaştırıldığında ise anneden anneye eğitim alan grup lehine anlamlı bir farklılığın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the approaches ?training of trainer mothers? applied to mothers with children at the age of six, ?mother to mother education? and ?education via newsletters? on the mother?s family function, child-rearing attitudes and child?s development were examined. The research conducted in the 2010-2011 academic year in Ankara was structured as a pre-test- post test experimental design.The study was conducted with 128 mothers with children at the age of six. The family training programme was implemented to the mothers in the groups of training of trainer mothers (s=28), mother to mother education (s=28) and education via newsletters (s=32) for 16 weeks to improve the family functions of mothers and their child-rearing attitudes. However, the family functioning programme was not implemented to the control group (s=40). The data of research was obtained by Family Assessment Scale, Family Attitude Inventory and Ankara Developmental Screening Inventory. Wilcoxon signed rank test and Kruskal-Wallis H test were used for the analysis of the data.According to the result of the data, it was seen that the family function and child-rearing attitudes of the mothers in the experimental group had changed in a positive way. There was not a significant difference in the areas of social skills and self are development in the mothers? children in the experimental and control group.In the intergroup comparison, there was a significant difference in the favour of mothers trained though training of trainer mothers. When compared to the group trained through education via newsletters, the significant difference was in favour of group trained through mother to mother education.