Asemptomatik histolojik prostatitin seksüel fonksiyon ve alt üriner sistem semptomlarına etkisi
The effect of asymptomatic histological prostatitis on sexual function and lower urinary tract symptoms
  1. Tez No: 525444
  2. Yazar: AHMET ÜRKMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN VERİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Çalışmamızda PSA yüksekliği nedeniyle transrektal ult¬rason (TRUS) eşliğinde biyopsi yapılan hastalarda saptanan asemptomatik histolojik prostatitin seksüel fonksiyonlar ve alt üriner sistem semptomlarıyla olan ilişkisini araştırdık. Materyal metod: Çalışma Eylül 2014 ile Haziran 2015 tarihleri arasında Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'nde, PSA yüksekliği nedeniyle prostat biyopsisi yapılan 153 bireyden çalışma kriterlerini sağlayan altmış hasta üzerinde yapılmıştır. Hastalar biyopsi sonuçlarına göre BPH (n: 30) ve histolojik kronik prostatit (BPH ve histolojik prostatit kombinasyonu) (n: 30) olmak uzere iki guruba ayrıldı. Bulgular: Olguların yaşları 56 ile 75 yıl arasında değişmekte olup, ortalaması 65.73±5.01 yıldır. Gruplara göre olguların yaş, vücut kitle indeks ortalamaları, PSA değerleri, hipertansiyon ve koroner arter hastalığı insidansları açısından aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Prostatitis affects 10-14 % of men of all ages and ethnicities. More than 50 % of the men experience episodes of prostatitis at one time of their lives. Patients with chronic prostatitits typically have long-lasting genitourinary/pelvic pain and obstructive and/or irritative voiding symptoms. Sexual dysfunction and psychological symptoms are frequently added to these symptoms. We also investigated the relationship between sexual functions, and lower urinary system symptoms, and asymptomatic histological prostatitis detected on transrectal ultrasound-guided biopsy performed with the indication of higher PSA levels. Material and Methods: Sixty cases compliant with the study criteria among patients who underwent prostate biopsies between September 2014 and June 2015 with the indication of higher PSA levels were included in the study. All patients were requested to complete IIEF-5 and IPSS forms one day previously. Based on histological analysis of biopsy materials, the patients were allocated into groups of BPH (simple BPH without histological prostatitis) (n: 30) and histological chronic prostatitis (HCP) (combination of BPH and histological prostatitis) (n: 30). Results: Mean age of the cases was 65.73±5.01 (range, 56-75 yrs) years. PSA levels ranged between 4-15 ng/ml. A statistically significant intergroup difference was not found regarding mean age, body mass indexs (BMI), PSA levels, incidence rates of hypertension and coronary artery disease (p>0.05).