Batı Trakya'da bir siyasi parti: Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi
A political party in Western Thrace: Friendship, Equality and Peace Party
  1. Tez No: 525453
  2. Yazar: MURAT DERİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİTHAT ATABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Balkan Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Batı Trakya Türklerine her alanda yıllarca baskıcı politikalar uygulandı. AB üyesi Yunanistan, azınlık üyelerini“eşit vatandaş”olarak görmek yerine onların en temel haklarını bile engellemeye çalışıyordu. 1990 yılında yeni seçim kanunu ile %3 barajı getirilerek, Batı Trakya Türklerinin siyasi katılımı engelledi. Bu baraja rağmen Batı Trakya Türkleri 10 Ekim 1993 seçimlerine bağımsız listelerden girmiş,“Güven”listesi adayı Dr. Sadık Ahmet 24.906 oy almıştı. Ancak, %3'ü aşamayınca meclise girememişti. Batı Trakya Türkleri, ilk kez Yunan Parlamentosu'na temsilci gönderemeyince azınlık için siyasi bir parti kurmak kaçınılmaz olmuştu. Tarihsel siyasal koşullar DEBP'in kurulmasını gerektirdi. Bunun yanısıra, Yunan siyasi partileri Türk azınlığın sorunlarına gerekli duyarlılığı göstermiyordu. Dr. Sadık Ahmet, 12 Eylül 1991'de Batı Trakya Türklerinin ilk ve tek siyasi partisi DEBP'i kurdu. DEBP, Dr. Sadık Ahmet'in döneminde aktif bir parti görünümündeydi. Ancak, liderin vefatından sonra 2010 yılına kadar“tabela partisi”durumuna düşmüştü. 2010 yılında göreve gelen genç kadro ile birlikte parti canlanmış, yeniden teşkilatlanmış, yeni genel merkezine taşınmış ve ilk kez resmi bir seçime girmişti. AP seçimlerinde İskeçe ve Gümülcine illerinde birinci parti olarak çıkmıştı. Bu olay, Batı Trakya Türklerini umutlandırmış, parti 2019 yılında yapılacak olan AP seçimlerine odaklanmıştır. Batı Trakya Türkleri, ülkedeki diğer yurttaşlar gibi eşit vatandaş olmak ve eşit haklardan yararlanmak istiyorlar. DEBP, bu hedeflere ve kuruluş amaçlarına yönelik çalışan en önemli araçtır. DEBP günümüzde iyi yönetilmekte, dünyada azınlığın sesini duyurmaktadır. Bu bakımdan DEBP'in varlığı Batı Trakya Türkleri açısından hayati önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
For many years, repressive policies were applied to the Western Thrace Turks. The EU member Greece was trying to prevent minority members from even their most basic rights, instead of seeing them as“equal citizens”. In 1990, with the new election law, a 3% threshold was imposed, impeding the political participation of the Western Thrace Turks. Despite this threshold, the Western Thrace Turks entered the independent elections on October 10, 1993, and the“Güven”list candidate Dr. Sadık Ahmet received 24,906 votes. However, the 3% threshold prevented him from entering the parliament. When the Western Thrace Turks couldn't send representatives to the Greek Parliament for the first time, it became inevitable for them to establish a political party for the minority. Besides, the Greek political parties did not show the necessary sensitivity to the problems of Turkish minority. Dr. Sadik Ahmet established the first and only political party of the Western Thrace Turks, DEBP, on 12 September 1991. DEBP was an active party during the period of Dr. Sadık Ahmet. However, after his death, the party wasn't active until 2010. In 2010, the party was revived, reorganized, moved to its new headquarters, and participated in to a formal election for the first time with the young cadre who were elected to take over the management. In the EP elections, it became the first party in İskeçe and Gümülcine provinces. This event gave hope to Western Thrace Turks and the party focused on the EP elections to be held in 2019. Western Thrace Turks want to be equal citizens and benefit from equal rights like other citizens in the country. DEBP is the most important means which works to achieve these goals and founding purposes. DEBP is well managed today and it announces the voice of minority in the world. In this respect, the existence of DEBP is vital for Western Thrace Turks.