Anne ve bebek ürünlerinde ebeveynlerin çevrimiçi satın alma niyetlerine etki eden faktörler
Factors that affect parents' online purchase intentions on maternal and baby products
  1. Tez No: 525464
  2. Yazar: ELMAS NİDA BAYKAL ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL KARADEMİRLİDAĞ SUHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde değerli verilerin toplanmasından, bilgi alma, ürün iletişimi, satış kanalı, müşteri desteği ve daha birçok satış/pazarlama alanında internet yaygın olarak kullanılmaktadır. E-ticaretin muazzam şekilde büyümesi ve internetin benzersiz işlevleri, birçok şirketin tüketicileri internetten ürün veya hizmet almak için hangi faktörlerin harekete geçirdiğini bilmeden, internet mağazalarını kurmak için büyük bir çaba sarf etmelerine neden olmuştur. Anne ve bebek ürünleri sektörü zorunlu ihtiyaçları da kapsadığı için her daim büyüyen ve gelişen bir sektördür. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki 0-3 yaş arası bebeğe sahip ebeveynlerin anne ve bebek ürünlerini çevrimiçi satın alma niyetlerini etkileyen faktörleri tanımlamak ve ebeveynlerin internetten anne ve bebek ürünleri satın almalarını teşvik eden veya engelleyen faktörlerin önemini belirlemektir. Bu çalışma anne ve bebek ürünlerinin çevrimiçi satın alımında ebeveynlerin satın alma niyetlerine etki eden faktörleri belirlemek için bir ön girişim olduğundan önemlidir. İlk bölüm çalışmanın ana hatları ile birlikte araştırmanın temelini ve gerekçelerini sunmaktadır. İkinci bölümde literatür gözden geçirilmiş, çevrimiçi satın alma niyetiyle ilgili farklı teoriler incelenmiştir. Teknoloji Kabul Modeli (TAM) geniş kabulü ve tutarlılığı sebebiyle çalışmanın temeli olarak seçilmiştir. Teknoloji Kabul Modeli'nden uyarlanan ve beş temel yapı içeren bir ön model bu araştırma için önerilmiştir. Üçüncü bölüm, bu çalışma için kullanılacak nicel araştırma metodolojisini tanımlamıştır. Dördüncü bölümde toplanan verilerin analizi rapor edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise araştırma bulguları tartışılmış, sonuçlar ve öneriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the internet is widely used for gathering valuable data, getting information, product communication, sales channel, customer support and many other branches of sales / marketing. The enormous growth of e-commerce and the unique functions of the Internet lead to the fact that many companies do not know which factors make consumers take action to get products or services from the internet. Since the maternal and baby products sector includes the obligatory needs as well as the others, it is a sector that constantly growing and developing. The aim of this study is to identify the factors which determine online purchasing intentions of Turkish parents, who have 0-3 years old babies, as well as explaining the importance of factors that encourage or block these parents from purchasing maternal and baby products from the Internet. This study is essential since it is a preliminary attempt to determine the factors that influence parents' purchase intentions during the online purchase of maternal and baby products. The first section presents the fundamentals of the study with the justifications and outlines. In the second part the literature is revised and several theories about online purchasing are examined. The Technology Acceptance Model (TAM) is chosen as the foundation of this study because of its wide acceptance and consistency. Then, by creating an adaptation of this model, a preliminary model is suggested which has five main structures. The third section describes the quantitative research methodology that is used for this study. In the last part of the study, not only research findings are discussed but also conclusions and suggestions are shared.