Türkiye'de köy idarelerinin köy kanunu tasarı taslağı doğrultusunda yasal ve yapısal dönüşümü
Legal and structural transformation village administrations in Turkey in line of proposal draft village law
- Tez No: 525473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENİZ ANBARLI BOZATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Köy bir yerleşim birimi olarak kentten farklı yapıda olan, tarımsal faaliyetlerde bulunan, nüfusu az ve homojen yapıdaki en küçük yerleşim birimidir. Köy bir yönetim birimi olarak merkezi yönetim ve yerel yönetimlerin uzantıları konumunda olan, karar organları seçimle iş başına gelen, görevleri ve yetkileri yasa ile belirlenen demokratik ve kamu tüzel kişiliğine sahip birimlerdir. Ülkemizde yerleşim ve yerel yönetim birimi olarak var olan köyler, Osmanlı döneminden günümüze kadar halka en yakın yönetim birimi olarak varlığını devam ettirmiştir. 18 Mart 1924'te yürürlüğe giren 442 Sayılı Köy Kanunu ile tüzel kişilik kazanan köyler günümüzde de bu yasanın hükümlerine göre yönetilmektedir. Eski bir hukuki düzenleme olan Köy Kanunu 94 yıldır yürürlüktedir. Uzun yıllar yeterliliğini koruyan Köy Kanunu, son yıllarda ülkemizde yaşanan ekonomik, sosyal ve kültürel değişim süreci karşısında fonksiyonunu yitirerek işlevsiz hale gelmiştir. Yürürlüğe girdiği dönemde ileri ve demokratik nitelik taşıyan Köy Kanunu, günümüzde yaşanan gelişmeler karşısında yetersiz kalmıştır. Dolayısıyla yaşanan değişim sürecine paralel olarak köy yönetiminin yeniden ele alınması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu amaçla hazırlanan Köy Kanunu Tasarı Taslağı, köyleri yeniden ele alarak, idari ve mali kapasitelerini arttırmayı amaçlamıştır. Böylece katılımcı ve demokratik bir yerel yönetim sisteminin oluşturulması hedeflenmiştir. Çalışmada Köy Kanunu ve Köy Kanunu Tasarı Taslağı karşılaştırmalı olarak ele alınıp incelenmektedir. Amaç, yeni düzenleme olan Köy Kanunu Tasarı Taslağı'ndaki farklılıkları ortaya koyabilmek ve buna bağlı olarak Tasarı'nın olumlu ya da olumsuz yönlerini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
The village is the smallest settlement in the country with a different structure from the city, in agricultural activities, with a small population and a homogeneous structure. When we define the village as a management unit, we are in the position of extension of central government and local governments, whose decision-making bodies are elected to work and it's duties and authorities are those units which have democratic public legal personality determined by law. The villages that exist as settlement and local government units in our country, which continued its existence as the nearest administrative unit from the Ottoman Empire. With the Village Law No. 442 enacted on March 18, 1924, the villages that acquired legal personality, it is governed by the provisions of this law in today. The Village Law that is an old legal act, has been in existence for 94 years. The Village Law which retained its competence for many years, has lost its function in the face of the economic, social and cultural change process in our country in recent years. At the time of entry into force carrying forward and democratic character of the Village Law that has been inadequate against the current developments in Turkey today. For these reasons, it has become necessary that the village administration should be reconsidered in parallel with the changing process of living. Prepared for this purpose village law draft, that aimed at increasing the administrative and financial capacities by reconsidering the villages. Thus, it is targeted to establish a participatory and democratic local government system. İn the study, the draft of Village Law and Village Law were examined comparatively. The aims of the study is to be able to reveal the differences in the Draft Law and Village Law. And To emphasize the positive or negative aspects of the draft.