Türkiye'de mahalli idare birlikleri
The local government unions in Turkey
- Tez No: 234887
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLİSE GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tez konusu Türkiye'de Mahalli İdare Birlikleri'dir. Konunun temeli fazla eskiye dayanmamaktadır. Mahalli İdare Birlikleri konusunun son on yıldır en fazla gündeme geldiği söylenebilir. Mahalli İdare Birlikleri mahalli idare birimleri olan köy, belediye ve il özel idarelerinin tek başlarına yapamayacağı işleri birleşerek yapmalarına denir. Bu nedenle mahalli idare birlikleri birinci derecede mahalli idare birimi değildir. Sadece ikincil derecedeki bir alternatif birimdir. Fakat mahalli idare birimlerinin yetersiz kaldığı noktada birleşerek birlik kurmaları da sorunları tamamen çözmemektedir. Birlikler de mali kaynak sıkıntısı, araç, gereç- makine, teçhizat sıkıntısı, yönetimsel güçlükler, mevzuat engelleri gibi daha birçok sorunla yüz yüze kalmaktadır. Bu sorunların çözümü için ve mahalli idare birliklerini daha etkin hale getirmek için bazı düzenlemeler gereklidir. Bunların başında da birliklere mali kaynak sağlamak, mevzuat gecikmelerini ve zorluklarını ortadan kaldırmak, birliklerin çalışma alanını iyi belirlemek gelmektedir. Bu düzenleme ve değişiklikler yapıldıkça mahalli idare birlikleri daha işler hale getirilmiş olunacaktır. Günümüzde Türkiye'de birliklerden beklenen maksimum verim alınmıştır demek güçtür. Fakat tüm birliklerinde başarısız oldukları söylenemez. Amacına ulaşan birlikler de bulunmaktadır.Mahalli İdare Birlikleri konusunda en önemli kaynak 5355 sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu'dur. Bu kanun 2005 yılında yürürlüğe girmeden önce Mahalli İdare Birlikleri alanında Belediye Kanunu'nun hükümleri uygulanmaktaydı. Fakat Belediye Kanunu birlikler alanında yeterli bir içeriğe sahip olmadığından 5355 sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu'nun yürürlüğe girmesi kaçınılmaz olmuştur. Böylece birlikler alanında en ayrıntılı düzenlemeler ele alınmıştır. Tezin sonucu olarak birliklerin gerekli yapılanmalar oldukları fakat başarılı olmaları için bazı düzenlemelerin yapılmasının gerektiği ve birliklerin sorunlarına çözüm bulunması gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The subject of thesis is the Local Government Unions in Turkey. The basıc of the subject doesn?t belong to too old times. İt can be said that the Local Government Union subject has be come a currentissue for last ten years at the very most.?The Local Government Unions? is named that village municipality and executive comitee of a provincal assembly which are the Local Government Units do work which can not be done alone by becoming united. For this reason, The Local Government Union isn?t first Local Government Unit. İt is just secondary alternative unit. Even if they have a union it doesn?t solve the problems when The Local Government Units are insufficient. Unions also have a lot of problems about financial source, equipments, tools, machine, regulation obstacles and like this. Some arrangements are needed to make The Local Government Unions active and to solve these problems. First priority is to provide financial source and eliminate delay and difficulties of regulations and to designate the field of work for unions. Thanks to these arrangements and changes The Local Government Unions will be more effective. Today, it is difficult to say that the maximum production which is waited from unions is taken. But it can besaid that all unions are also unsuccessfull. There are some unions which reached their arms.The most important source about The Local Government Unions is the law of The Local Government Union which is numbered 5355. Before this law come into farce in 2005, the decisions of municipality law were applied in the field of The Local Government Union. But it was in evitable that the law of The Local Government Union would come into force because municipality law hadn?t got a sufficient content in the field of unions. So the most detailed arrangements are taken up in the field of unions. As a result of thesis it can be said that unions are necessary forms but some arrangements are needed to be successfull and to find a solution for unions problems is necessary.