The impact of machine learning on gaming industry
Makine öğreniminin oyun endüstrisindeki etkileri
- Tez No: 525477
- Danışmanlar: DR. SERCAN ŞENGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Birçok alanda teknoloji doganin bir parcasi olarak insanın varoluşundan beri gelişimini sürdürmektedir. Yapay zeka da bunlardan biri. Daha akilli oyuncu olmayan karakterler (NPC), oyunlar yapay zeka tarafindan tasarlanmakta, oyuncularin ihtiyaclarinin gerçekçi olarak belirlenmesi hem oyuncuların tatminini hem de oyunlarin kalitelerini arttirmaktadir. Yapay zekanin bir alt kolu olan makine öğrenimi gunluk hayatimizin parcasi olmaya baslamis ve yeni nesil tarafindan insanlar gibi davranmasi beklenilmektedir. Teknoloji bircok teklif sunarken, sadece oyun tasarimcilari degil, gelistiriciler ve diger cesitli icerik üreticilerinin de geride kalmamak icin nasil daha iyi oyun yapmayi ve adapte olmayı öğrenmeye ihtiyaclari var. Bu tezde kucuk ve orta olcekli geliştirici oyun firmalarinin makine öğrenimi metotlarinin gelecekte daha sik kullanilmasindan nasil etkilenecegi ortaya çıkarılmaya calisilmistir. Metotlarin hizli kullanimi ileri seviye araclar gerektirmekte bunlar da buyuk teknoloji firmalari tarafindan sunulmaktadir. Teknoloji devlerinin makine öğrenimi konusundaki ürünleri onlari tezin onemli bir parcasi yapmistir.
Özet (Çeviri)
Technology in many areas has been evolving since human existence as part of our nature. Artificial intelligence is one of them. More intelligent non player characters, games designed by AI, realistically discovered gamers needs increase the quality both in video games and players' satisfaction. Machine learning is a AI 's subset methods began to be part of our daily lives and expected to react like human being by the new generation. The technology has a lot to offer and not only game designers, but also developers and any kind of content creators need to learn how and adapt to making better games not to stay behind . This thesis attempts to take apart how small and mid level development companies will be affected when machine learning methods are used more commonly in future. Usage of these methods faster required high level tools which are offered by huge tech companies. Understanding how these methods and tools are used, in what kind of games may exposure the future of gaming industry. Studies of tech giants make themselves an important part of the thesis.