Fiziksel aktivite amaçlı park ve rekreasyon alanlarının kullanımını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the factors affecting the use of the park and recreation areas for physical activity
- Tez No: 525478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı; Yerel yönetimler ve bazı özel kuruluşlar tarafından yaptırılan park ve rekreasyonel alanlarının kullanımını etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Yapılan bu araştırma betimsel tarama modelindedir. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Ümraniye ilçesindebulunan park ve rekreasyon alanlarını kullanan 18 yaş ve üzerindeki bireyler oluşturmuştur. Bu evrenden gönüllü olarak araştırmaya 640 birey katılmıştır. 640 bireyden elde edilen veriler incelendiğinde, katılımcılardan bazılarının sorulara eksik ya da hatalı cevaplar vermiş oldukları belirlenmiş, bu neden dolayı araştırmanın örneklemi 596 katılımcıdan oluşmuştur [%68.5 (408)'i kadın, %31.5 (188)'i erkek]. Veri toplama aracı olarak geçerliği ve güvenirliği Gümüş (2016) tarafından kanıtlanan Rekreasyon Alanı Katılım Engelleri (RAKE) ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programında analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular neticesinde;katılımcılarınfiziksel aktivite amaçlı park ve rekreasyon alanlarının kullanımengellerinin medeni durum, cinsiyet,eğitim durumu, yaş, spor yapma sıklıklarına ve geliş nedenlerine, göre anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this survey is to determine the factors affecting the use of parks and recreational areas which are built by local governments and some private institutions .This research is based on the descriptive scanning model. The universe of there search was created by individu als who live in Ümraniye-İstanbul and who by 18 years old and above and use the park and recreation areas . 640 voluntarily individuals participated from stated unıverse. When the data obtained from 640 individuals were examined, it was determined that some of the participants gave incomplete and false answers to thequestions. Therefore, theparadigm of the research is continued with 596 participants.The percentage of the woman participants was %68.5 (408 woman participant), whereas the percentage of the man participants was %31.5 (188 man paticipant).Recreation Area Attandance Barrier (RAKE) scale which the validity and reliability is proved by Sılver(2016) is used as data collection tool. The obtained data were analyzed in the SPSS packet program.Accordings to the survey, the restrains of using parkand recreational areas for physical activity showe dsigni ficant difference saccording tomarital status, gender, age group sandin come levels between participants.