Spor yapan işitme engelli bireyler ile spor yapmayan işitme engelli bireylerin bazı psikolojik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparing some psychological aspects of hearing impaireds doing exercises and ones not doing exercises
  1. Tez No: 525479
  2. Yazar: SERVET YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Diğer engelli bireyler gibi, işitme engelli bireyler de birtakım sorunlarla karşı karşı kalmaktadırlar. Bu sorunlar arasında psikolojik sorunlar da bulunmaktadır. Kaygı, atılganlık ve çekingenlik işitme engelli bireylerde sahip oldukları engellilik özellikleri nedeniyle ortaya çıkabilecektir. Söz konusu duyguların olumlu yönde gelişmesi noktasında kullanılması mümkün olan araçlardan biri de spordur. Bu çalışmanın amacı, sporun, işitme engelli bireylerin kaygı ve çekingenlik sorunlarını çözme noktasında etkili olup olmadığının anlaşılmasıdır. Çalışmanın amacına ulaşmak için Gaziantep Bölgesinde 95 kişi katılımcı olarak seçilmiştir. Rathus Atılganlık Ölçeği, Durumluk-Sürekli Kaygı ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 23,0 istatistik programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda spor yapan kişilerin atılganlık düzeylerinin daha yüksek olduğu, sürekli kaygı ve durumluluk kaygı düzeylerinin ise spor yapmayanlarda yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Spor yapan ve yapmayan engelli bireyler arasında ise herhangi bir fark gözlemlenememiştir.
Özet (Çeviri)
Just like other disabled people, people having impaired hearing have to cope with some types of problems. One type of those problems is psychological problems. Anxiety, lack of imperishableness and shyness are psychological problems that may be seen at people having impaired hearing as a result of their disabled conditions. There are some tools to be used in order to decrease negative effects of those problems. Sport may be seen as one of those tools. Aim of that study is evaluating the effectiveness of sport in terms of decreasing the level of problems seen at people having impaired hearing about Anxiety, lack of imperishableness and shyness. In order to reach that aim, 95 participants were chosen in Gaziantep District. Rathus Assertiveness Scale and Personal Information Form are used. In order to analysis the data, SPSS 23,0 is used. At the end of the study, it is seen that people dealing with sport has higher levels of assertiveness and lower degrees of anxiety. There is no significant difference between people with hearing impairment dealing with sport and not.