Spor yapan ve yapmayan işitme engelli bireylerin yaşam kalitesi ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the quality of life and happiness levels of hearing ımpaired ındividuals doing sports and non-sports
- Tez No: 647527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ALGÜN DOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı spor yapan ve yapmayan işitme engelli bireylerin yaşam kalitesi ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve katılımcıların demografik özelliklerine göre yaşam kalitesi ve mutluluk düzeyleri farklılaşma durumunun belirlenmesidir. Araştırmada, araştırma amaçlarına uygun olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara ve Sakarya ilinde ikamet eden işitme engelli bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, bu katılımcılardan basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 186 kişi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak,“Kişisel Bilgi Formu”,“Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu (OMÖ-K)”“Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQOL-BREF-TR): YKÖ”kullanılmıştır. Verilerin analizi elektronik ortamında SPSS 22.0 paket programında aktarılmıştır. Tanımlayıcı veri analizinde frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma analizlerinden yararlanılmıştır. Verilerin analizinde, değişkenler arasındaki farklılıkları incelemek için ikili karşılaştırmalar için t-Testi ve çoklu karşılaştırmalarda One-Way Anova Testi uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson Korelasyon Testi uygulanmıştır. Ayrıca Tukey çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların yaşam kalitesi düzeylerinin medeni durum ve spor yapma durumu gibi değişkenlere göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Katılımcıların mutluluk düzeylerinin spor yapma durumu, eğitim durumu ve gelir düzeyleri gibi değişkenlere göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Yapılan korelasyon analizi sonucunda, mutluluk ile yaşam kalitesi ve alt boyutları arasında yüksek ve orta düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak mutluluk düzeylerinin toplam puan ortalamalarının katılımcıların yaşam kalitesi ve alt boyutları üzerinde pozitif yönde anlamlı ilişkiye sahip olduğu ve katılımcıların mutluluk düzeyleri arttıkça yaşam kalite düzeylerinin de arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the quality of life and happiness levels of hearing impaired individuals who do sports and do not do sports, and to determine the status of life quality and happiness differentiation according to the demographic characteristics of the participants. In the research, relational and descriptive scanning model was used in accordance with the research objectives. The universe of the research is hearing-impaired individuals residing in Ankara and Sakarya. The sample of the study consists of 186 people selected from these participants by simple random sampling method.“Personal Information Form”,“Oxford Happiness Scale Short Form (OMÖ-K)”"Quality of Life Scale Short Form (WHOQOL-BREF-TR): OLS was used as a data collection tool. The analysis of the data was transferred electronically in SPSS 22.0 package program. In descriptive data analysis, frequency, percentage, average and standard deviation analyzes were used. In the analysis of the data, t-Test for binary comparisons and One-Way Anova Test in multiple comparisons were used to examine the differences between variables. Pearson Correlation Test was applied to examine the relationships between variables. In addition, Tukey multiple comparison test was used. According to the findings of the research, it was found that the quality of life of the participants differed according to the variables such as marital status and sports. It was found that the level of happiness of the participants varied according to variables such as sports, education and income levels. As a result of the correlation analysis, a high and medium positive correlation was found between happiness and quality of life and its sub- dimensions. As a result, it was determined that the total score averages of happiness levels had a positive significant relationship on the quality of life and sub-dimensions of the participants, and the quality of life increased as the participants' happiness levels increased.