Evolution of visual depiction of elves in computer role playing games: From mythology to present
Elflerin Dijital rol yapma oyunlarındaki görsel betimlemelerinin evrimi: Mitolojiden günümüze
  1. Tez No: 525485
  2. Yazar: YASEMİN BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Science and Technology, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Elfler, insanları eski çağlardan beri etkileyen mitolojik yaratıklardır. Varlıkları o kadar kuvvetli ki, günümüzde rol yapma oyunlarının olmazsa olmaz bir parçası oldular. Elfleri bu kadar kuvvetli yapan unsur onların ötekiliğidir, onlar insanların olmadığı her şeyler. Oyun tasarımcıları, oyunlarında elfleri kendi özgün şekilleriyle tasvir edebilmek için bu yaratıkların betimlemelerini değiştirmişlerdir. Oyunların geçtiği dünyalarda, bu canlıların inandırıcı durabilmeleri için, elflere farklı kültürler ve görünümler yaratmak rol yapma oyunlarının önemli bir parçasıdır. Bu tezde, tarih boyunca farklı bilgisayar oyunlarında elflerin betimlemelerinin ne şekilde değiştirilmiş olduğuna baktım. Betimlemelerinin, Kuzey Avrupa halk hikayelerinden günümüz rol yapma oyunlarına kadar ne kadar değiştiği veya değişmediğini araştırdım.
Özet (Çeviri)
Elves are mythological creatures that have fascinated people since ancient times. Their presence is so powerful that elves are now a must-have part of role playing game culture. What makes elves so popular is their otherness, they are what humans are not. To describe elves in their own unique way, video game developers alter the depiction of these creatures in their games. Creating different cultures and outlooks of elves is an important part of role playing games, since it makes these creatures more believable in the game's world. In this thesis, I have looked into how the visual depictions of elves are portrayed in various video games throughout history. How much their description has or has not changed from the folktales of Northern Europe to computer role playing games created in the modern times.