Siyasi katılım bağlamında kadınların kent yönetimine katılımları: Aydın ili örneği
Participations of women in the context of political participation in city management: Aydın city example
- Tez No: 525486
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERGENDER SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Toplumun yönetimi için siyaset önemli bir kurumdur. Türkiye'de ataerkil bir siyasi yapı olduğu bilinmektedir. Kadınlar siyasi yaşamda geri planda kalmaktadır. Siyasetin erkek işi olarak görülmesi bu durumu ortaya çıkarmıştır. Çünkü kadın özel alana konumlanmış, erkek ise kamusal alana konumlanmıştır. Burada toplumsal cinsiyet rolleri etkili olmuştur. Kadınların yerel siyasette de durumları aynıdır. Yerel yönetimler özel alana daha yakın olmasına rağmen eril yapı ağır basmaktadır. Bu çalışmada kadınların siyasi katılımını engelleyen nedenler ve çözümler, yerel yönetimlerde neden olmaları gerektiği, bunun için neler yapılabileceği, büyükşehir belediye başkanı kadın olan Aydın ilinin kadınların yerel yönetime katılımına nasıl baktığı incelenmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde siyaset, demokrasi, siyasi katılım, dünyada ve Türkiye'de siyasal katılım ve kadınların siyasi katılımı ele alınmıştır. İkinci bölümünde yerel yönetim, dünyada ve Türkiye'de yerel yönetim, yerel yömetim türleri, yerel yönetimlerde demokrasi ve siyasi katılım, kadınların yerel yönetimlere katılımı ve yerel yönetimlere katılımı artırmak için yapılan çalışmalara değinilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın problemi, amacı, önemi, alanı, kapsamı, yöntemi üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise araştırma verilerinin analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Politics is an important institution for administration of the society. It is known that there is a patriarchal structure of politics in Turkey. Women keep in the background in political life. The fact that politics is seen as a man thing brought out this situation. For women have been situated in private space whereas men situated in public space. Social gender roles have been the main reason for this. The position of women are the same in local politics. Although local administrations are closer to the private space, masculine structure overweighs. In this study, the reasons that restrain the participation of women into politics and solutions; why they should be present in local administrations and what can be done for that; what women think about the participation in local administration in Aydın -where the mayor is a female- have been examined. The study consists of four sections. In the first section, politics, democracy, political attendancy in the world and in Turkey, and political attendancy of women have been handled. In the second section, local administration, local administration in the world and in Turkey, types of local administration, democracy and political attendancy in local administrations, the participation of women in local administration, and studies done to increase participation in local administrations have been mentioned. In the third section, the problem, the objection, the importance, the scope and the method of the research have been emphasised. In the fourth section, the analysis of the research data has been made.