Effectiveness of product placement: Impact on memory and choice
Ürün yerleştirmenin etkinliği: Hafıza ve tercih üzerine etkisi
- Tez No: 333620
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF OKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Televizyon programlarında ürün yerleştirme kullanımı dünyada oldukça yaygın olmasına rağmen Türkiye?de televizyon programlarında kullanıma izin veren yasanın 2011?de yürürlüğe girmesiyle yaygınlaşma oldukça yenidir. Ürün yerleştirmenin etkisini ölçmek için kullanılan yöntemler hala oldukça kısıtlıdır. Bu çalışmada ürün yerleştirmenin hatırlama, ve tanıma üzerine etkisi, izleyicinin doğrudan hafızasıyla ilgili olan açık bellek ölçümleri, ve marka tercihine olan etkisi örtülü bellek ölçümleri kullanılarak araştırılmıştır. Ürün yerleştirmenin, hatırlama, tanıma, ve marka seçimi üzerinde, yerleştirme tipine (görsel, işitsel, görsel-işitsel), ve stratejisine (gizli, açık) bağlı olarak etkisi olduğu varsayımında bulunulmuştur. Sonuçlar hafıza, ve marka seçiminde genel gelişme göstermiştir. Beklenildiği gibi açık ürün yerleştirmeler, gizli olanlara oranla daha fazla tanınmış, ve hatırlanmıştır, ancak, ürün yerleştirme stratejisinin marka tercihi üzerine güvenilir bir etkisi olamamıştır. Yerleştirme tipinin de hafıza, ve marka tercihi üzerine etkileri farklılık göstermiştir, görsel-işitsel yerleştirmeler en çok tanınan ve hatırlanan yerleştirmeler iken, yalnız görsel ürünler en çok tercih edilen yerleştirmeler olmuştur. Örtülü ve açık bellek etkileri ilişkili değildir, sonuçlar teori ile tutarlılık göstermiştir. İzleyiciler ürünün gösterimini hatırlamadıkları halde, markayı tercih edebilirler. Bulgular ürün yerleştirme tipinin markanın amacına göre, seçilmesi gerektiğini ).göstermektedir, marka farkındalığı yaratılmak isteniyorsa görsel-işitsel yerleştirmeler tercih edilmeliyken, marka tercihi hedefleniyor ise yalnız görsel yerleştirmeler tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Product placement practices in TV shows are common in the world especially in USA, yet it is relatively new in Turkey, since the law, which allows the use of product placement in TV shows passed in 2011. Methods are still extremely limited for measuring the effectiveness of product placement. This research investigated the effects of product placement on consumer choice, memory by combining two types of measurement methods, which are explicit measures related with the memory (recall, and recognition) of audience directly, and the other is implicit measure concerning the brand choice. It was hypothesized product placement increases recall, and recognition rates, and brand choice depending on the modality (audio, visual, audio-visual), and centrality (prominent, subtle) of the product placement in the scene. Results presented overall enhancement in memory, and choice. As expected prominent product placements recalled, and recognized more than subtle product placements, however, centrality had no reliable effect on brand choice. Effect of modality also differed for memory, and choice results where audiovisual placements were the most recalled, and recognized, however, seen-only products were the most chosen. The results are consistent with the theory, that implicit and explicit effects are uncorrelated. Audience may choose a brand without recognizing the exposure of the product in the medium. Findings suggest that the type of the placement must be decided based on the goal of the brand, to create brand awareness products should be placed audio-visually, yet to increase the brand choice should be applied visually only.