Game experience and physical props design
Oyun deneyimi ve fiziksel obje tasarımları
- Tez No: 525507
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜVEN ÇATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Science and Technology, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Video oyunları endüstrisinin başlangıcından beri Oyun tasarımcıları ve geliştiricileri, geliştirdikleri oyun deneyimini zenginleştirmek için farklı ortamlar ve fikirler denediler. Çözümler her seferinde ya zamanın teknoloji ilerlemesi ya da başka bir çok faktörle ilişkiliydi. Dijital Oyun-içi mekanikler bir oyunun oynanabilir değerini birincil olarak önceden belirlerken, geliştiriciler bu deneyimi geliştirmek için çeşitli yollar denediler ya da belki de tamamen fiziksel yöntemler kullanarak tamamen değiştirebilirler. Dijital oyunun, sosyal ve fiziksel oyunu olumsuz etkileyeceği söylendi. İkisi arasında orta bir yer bulmak mümkün mü? Ya da birbirlerini daha iyi deneyimlemek için çakışma daha mı iyi? Fiziksel tasarımlı bir pervane, oyun deneyimini nasıl geliştirebilir, rahatsız edebilir veya değiştirebilir. Tüm fiziksel tasarımlar birbirine benziyor mu ve oyunun oyunu ya da oyunun fanbazı üzerinde ne gibi bir etkisi var? Bu tez, fiziksel prop tasarımı ile oyun konsolu veya oyunun kendisi arasındaki ilişkiyi ve oyun deneyimini etkilemektedir. Her zaman bir geliştirici mi kalacak yoksa oyun değiştirici mi olacak? Oyunculuk ve Öldürme arasında ne tür bir karışım en son Nintendo Labo'ya yol açar.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the Video games industry, Game designers and developers have experimented with different mediums and ideas to enrich the gaming experience they are developing. The solutions every time were related to many factors either technology progression of the time being or else. While the digital In-game mechanics are what primary predetermine the playable value of a game, developers have tried numerous ways to enhance that experience or maybe change it entirely sometimes using physical methods. It was said that digital playing would affect negatively the social and physical playing. Is it possible to find a middle ground between the two? Or better yet to overlap to enhance each other experience? How much a physical designed prop could enhance, disturb or change a game experience. Is all physical designs are similar and what effect would it have on the gameplay or the fanbase of a game? This thesis is monitoring the relation between physical prop design and the game console or the game itself and its effect on the game experience. Will it always stay an enhancer, or will it become a game changer? What Kind of mixture between gaming and Toying Might lead to the latest Nintendo Labo.