In search for arousal procrastination: active procrastination and its relations with sensation seeking, need for cognition and cyberslacking
Uyarılmaya dayalı ertelemeyi arama: Aktif erteleme ve heyecan arayışı, düşünme ihtiyacı ve siber aylaklık ile ilişkisi
- Tez No: 525516
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DORUK UYSAL İRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Aktif erteleme, günümüzde yeni ve odukça araştırılan bir kavramdır. Son 10 yıldır, ertelemenin olumlu bir formunun olup olmadığı tartışılmaktadır. Bu çalışmada ise Türkiye'deki üniversite öğrencileri arasında ertelemenin olumlu formu, Aktif Erteleme Ölçeği'nin uyarlaması yapılarak bulunmaya çalışılmıştır. Aktif ertelemenin uyarılmaya dayalı kişilik kavramları olan heyecan arayışı, düşüme ihtiyacı ve dışadönüklük ile ilişkili olabileceği önceki araştırmalarda tartışılmıştır. Bunun yanında siber aylaklık da günümüzde oldukça araştırılan ve erteleme davranışı ile ilişkisi olduğu bilinen bir kavramdır. Bu nedenle ikinci araştırmada aktif ertelemenin heyecan arayışı, düşünme ihtiyacı, dışadönüklük ve siber aylaklık ile ilişkileri araştırılmıştır. İlk araştırmaya 200 üniversite öğrencisi katılmıştır. Bunların %78.5'i kadın, %22'si erkek öğrencilerdir. Öğrenciler, 18-28 yaşları arasındadır ve yaş ortalaması 21 olarak bulunmuştur. Aktif Erteleme Ölçeğinin geçerliliği için Tuckman Erteleme Ölçeği, Karar Vermeyi Erteleme Ölçeği, Sıfata Dayalı Kişilik Özellikleri Ölçeği, Zaman Yönetimi Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Sonuçlar, faktör analizinin geçerliliğini göstermiştir ve ölçeğin Türkçe formunun original halindeki gibi dört faktör olduğu bulunmuştur. Bunlar, sonuçtan tatmin, baskı tercihi, kasıtlı erteleme kararı ve son teslim tarihine yetişme altölçekleridir. Cronbach alfa skorları dört altölçeğin de geçerliliğini göstermiştir ve sonuçlara göre Aktif Erteleme Ölçeği, Tuckman Erteleme Ölçeği (r=-.19, p.05).
Özet (Çeviri)
Active Procrastination is a new and widely researched construct in today's world. The possibility of an adaptive form of procrastination is an ongoing debate for 10 years. Current study aimed to make an adaptation study of Active Procrastination Scale to examine an adaptive form of procrastination in Turkish university students. It is also argued that active procrastination may have relations with arousal personality features, such as sensation seeking, need for cognition and extraversion. Cyberslacking is also a new widely research construct that has relation with procrastination. So the second part of the current study aimed to examine the relations of active procrastination with sensation seeking, need for cognition, extraversion and cyberslacking. 200 university students participated in the first study. The sample included 78.5% female and 22% male participants between ages 18-28 and the mean age is 21. Tuckman Procrastination Scale, Decisional Procrastination Scale, Adjective Based Personality Test, Time Management Questionnaire and Satisfaction with Life Scale was used to test for convergent and incremental validity of the scale. Results indicated that factor analysis successfully determined four subscales in the Turkish adaptation as the original scale including outcome satisfaction, preference for pressure, intentional decision to procrastinate, and ability to meet deadlines. Cronbach's alpha results revealed good reliability of the four factors and Active Procrastination Scale had negative correlations with Tuckman Procrastination Scale (r=-.19, p.05).