Konsültasyon liyezon psikiyatrisi servisinde depresyon ve anksiyete bozukluğu nedeniyle yatarak tedavi gören hastalarda cinsel işlev bozukluğu sıklığı - niteliği ve çift uyumlarına etkisi
The frequency and the quality of sexual dysfunction and its effect on couple harmony in patients with depressive and anxiety disorder at a consultation-liaison psychiatry i̇npatient service
  1. Tez No: 455831
  2. Yazar: OKAN ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL YILMAZ ÖZPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş; Psikiyatrik bozuklukların genel olarak cinsel işlevselliği etkilediği bilinmektedir. Özellikle depresyonda, isteksizlik ve haz alamayışın bir parçası olarak cinsel işlev etkilenmektedir. Cinsel dürtülerin anksiyete yarattığı düşünülürken, anksiyetenin de hem insan hem de hayvanda cinsel uyarılmayı kısmi de olsa artırdığı saptanmıştır. Fiziksel çekicilik, etkileyicilik, olumlu ve olumsuz tutumlar, evlenme yaşı, çocuklar, sosyoekonomik durum, ortak amaç, ilgi alanları ve cinsel yaşam gibi evlilikte mutluluğu belirleyen faktörler, uzun yıllardır araştırmacıların dikkatini çekmektedir. Bu etkenlerden en önemlilerinden bir tanesi de cinselliktir. Amaç; Anksiyete bozukluğu ve/veya depresyonu olan hastalarda cinsel işlev bozukluğu sıklığı niteliği ve çift uyumlarına etkisine bakmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem; Bu araştırma Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri AD, Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi Bili Dalı yataklı servisinde tedavi gören ve dahil edilme ölçütlerine uygun 74 anksiyete bozukluğu ve/veya depresyon tanısı alan hastayı kapsamaktadır. Çalışmaya katılmayı kabul eden hastalara bilgilendirilmiş olur formunu imzalamalarının ardından, sosyodemografik veri formları, hastane anksiyete ve depresyon ölçeği (HADÖ), golombok rust cinsel doyum ölçeği (GRCDÖ), çiftler uyum ölçeği (ÇUÖ) uygulanmıştır. Hastaların anksiyete ve depresyon düzeyleri ile cinsel işlev bozukluğu ve çift uyumu arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Bulgular; Hastaların ortalama yaşı 40 (SS: ±10) olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction; It is known that in general psychiatric disorders affect sexual functionality. Particularly in depression sexual functionality is affected as aversion and being not satisfied. Although it is considered that sexual impulses created anxiety, anxiety can increase sexual arousal both for animals and human beings though. The factors which determines happiness in marriage attracted researches for many years such as physical attractiveness, impressiveness, positive and negative attitudes, the age of marriage, children, socioeconomic status, common purpose, the field of interests and sex life. One of the most important of above is sexuality. Aim; The aim of the study was to search the frequency and the quality of sexual disfunction and its effect on couple harmony in patients with anxiety disorders and / or depression. Material-Method; This research was conducted at in-patient service of Consultation-Liaison Psychiatry Department in Ankara University Faculty of Medicine. 74 Patients diagnosed with depressive disorder and / or anxiety disorder was conducted to the study. The sociodemographic data form, hospital anxiety and depression scale (HADS), Golombock Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS), Dyadic Adjustment Scale (DAS) have been applied. The relationship between the anxiety and depression levels, sexual dysfunction and couple harmony was investigated. Results; The mean age of patients was 40 (SS: ±10). It has been shown that patients who have anxiety disorder and / or depression have trouble in satisfaction and consensus subscale of couple Dyadic Adjustment Scale.