6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun uyarınca abonelik sözleşmeleri
Subscription agreements in accordance with Law on Consumer Protection numbered 6502
  1. Tez No: 525521
  2. Yazar: EMRE ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER ÇABRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Abonelik sözleşmeleri, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un“Abonelik Sözleşmeleri”başlıklı 52. maddesinde düzenlenmektedir. Kanundaki tanımına göre abonelik sözleşmeleri, tüketicinin, belirli bir mal veya hizmeti sürekli veya düzenli aralıklarla edinmesini sağlayan sözleşmelerdir. Uygulamada en sık karşılaşılan tüketici sözleşmelerinden biri olması, abonelik sözleşmelerinde tüketicinin korunmasını önemli kılmaktadır. Ülkemizde abonelik modeli ile mal veya hizmet sunumu gerçekleştiren sektörlerin çoğunlukla düzenleyici-denetleyici otoriteler tarafından düzenlenen sektörler olması ve bu kamu otoritelerinin de tüketicinin korunmasına yönelik olarak ayrı düzenlemeler yapmaktadır. Bu durum, abonelik sözleşmesinin kurulması ve sona ermesini önemli bir tartışma konusu haline getirmektedir. Çalışmamızda, abonelik sözleşmelerine ilişkin 6502 sayılı Kanun'da yer alan genel nitelikteki düzenlemeler ve özellikle sözleşmenin kurulması ve sona ermesine ilişkin özel hüküm niteliğindeki düzenlemeler karşılaştırmalı olarak tartışılmış; uygulamada ortaya çıkabilecek sorunlara cevaplar aranmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Subscription agreements are regulated in the 52th article of Law on Consumer Protection No 6502, entitled“Subscription Agreements”. According to its definition on Law, subscription agreements are contracts that enable the consumer to obtain a certain goods or services on a continuous or regular basis. Being one of the most common consumer contracts in practise makes it important to protect the consumer in subscription contracts. The sectors that provide goods or services with the subscription model in our country are mostly regulated by regulatory-supervisory authorities and these public authorities make separate regulations for the protection of the consumer. This situation makes signing and termination of the subscription agreement an important debate issue. In our work, the general legislation in the Law No. 6502 and sector spesific related to signing and termination of subscription contracts are comparatively discussed and it has been tried to find answers to the problems that may arise in practice.