6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun uyarınca ön ödemeli konut satış sözleşmelerinde dönme hakkı ve sonuçları
Right to return and results in prepaid house sales contracts pursuant to the Law No. 6502 on Consumer Protection
  1. Tez No: 564300
  2. Yazar: AYDIN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER ÇABRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnsanoğlunun varoluşundan beri ihtiyaç duyduğu temel gereksinimlerden biri barınma ihtiyacı olup, tarihin tüm zamanlarında insanoğlu barınma ihtiyacını bir şekilde gidermeye çalışmıştır. İlkel zamanlarda kimi zaman bir ağaç kovuğu kimi zaman bir mağara olan bu yerler, insanoğlunun gelişmişlik seviyesi arttıkça günümüzün betonarme yapılarına evrilmiştir. Sanayi Devrimi sonrası nüfus artış hızı ile birlikte kentleşme de artarak günümüze kadar devam etmiş ve artan nüfusun barınma ihtiyacını karşılayacak konut ihtiyacı meydana gelmiştir. İşte bu noktada özellikle büyükşehirlerde yapılaşma hızı ciddi oranda artmış, şehirler yüksek katlı yapı silüetine bürünmüştür. İnşa edilen konutların pazarlanması aşamasında özellikle dar gelirli kişilere dönük ön ödemeli konut satışı sisteminde, satıcıya karşı ekonomik olarak zayıf konumda olan kişilerin korunması ilk olarak 4077 sayılı Kanun'da düzenlenen“kampanyalı satışlar”ile sağlanmaya çalışılmış, daha sonra ise 6502 sayılı Kanun'da düzenlenen“ön ödemeli konut satış sözleşmesi”ile tüketiciler korunmaya çalışılmıştır. Kanun'un gerekçesinde de yer verildiği üzere piyasada“maketten satış”veya“sat-yap”olarak adlandırılan bu tür sözleşmelerde, henüz ortada bir konut olmadan tüketiciler para ödemeye başlamakta, ilerleyen süreçte ise konutun teslim edilmemesi durumunda ciddi mağduriyetler yaşanmaktadır. Bu sorunları gidermek amacıyla Kanun koyucu 6502 sayılı Kanun'un 40-46. maddelerinde ön ödemeli konut satışı sözleşmesini başlı başına bir sözleşme türü olarak düzenlemiştir. İki bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde ön ödemeli konut satış sözleşmesinin tanımı, hukuki niteliği, şekil şartı ve şekle aykırılığın sonuçları açıklanmıştır. İkinci bölümde ise ön ödemeli konut satışında dönme hakkına ayrıntılı biçimde yer verildikten sonra dönme hakkının sonuçları incelenerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the basic needs of human beings since their existence is the need for shelter, and in all times of history, human beings have tried to meet the need for shelter somehow. These places, which were sometimes a cave and sometimes a cave in primitive times, evolved into today's reinforced concrete structures as the level of development of human beings increased. After the Industrial Revolution, with the increase in population, urbanization has continued to the present day and housing has been formed to meet the housing needs of the increasing population. At this point, especially in metropolitan cities, the rate of construction has increased considerably and the cities have become silhouettes of high-rise buildings. During the marketing of the built houses, especially in the pre-paid housing sales system for low-income people, the protection of the people who are economically weak against the seller was first tried to be ensured by the campaign sales regulated in the Law No. 4077, and then in the Law No. 6502.“Prepaid housing sales contract”was tried to protect consumers. As mentioned in the justification of the Law, in such contracts called selling from a model“or”sell-build in the market, consumers begin to pay money without a housing yet, and in the event that the house is not delivered, serious grievances are experienced. In order to address these problems, the legislator has adopted the Law no. Articles of the Articles of Association have arranged the pre-paid housing sale contract as a contract type in itself. In the first part of this study, which consists of two parts, the definition of the prepaid housing sales contract, its legal quality, the shape requirement and the results of the violation are explained. In the second part, the right to return in pre-paid housing sale is explained in detail and the results of the right to return are examined and the study is completed.