6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun uyarınca ön ödemeli konut satış sözleşmesi
Protecti̇on of the consumer law on 6502 announcement pursuant to prepaid residence sales agreement
  1. Tez No: 426099
  2. Yazar: SEDA HATİCE HOROZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Uygulamada,“maketten satış”veya“sat-yap”olarak adlandırılan ve henüz ortada bir konut olmadan tüketicinin para ödemeye başlaması ve bu konutların satışının yaygınlaşması, buna bağlı olarak çeşitli sorunların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Sözleşmenin yazılı şekilde yapılması, henüz konutun inşa edilmemiş veya inşasına başlanmamış olması ve tüketicinin konutun bedelini ödemeye başlaması, bu alanda özel bir düzenleme yapılmasını zorunlu kılmıştır. Bundan dolayı 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun m. 40-46 hükümleri arasında ön ödemeli konut satışı sözleşmesi ayrıntılı olarak düzenlenmiştir. Bu çalışmada ön ödemeli konut satışı sözleşmesini tanımlayarak, ön ödemeli konut satışı sözleşmesinin yapılabilmesi için gerekli koşullar, sözleşmenin şekli, tüketiciye tanınan cayma ve dönme hakkı ile bunların sonuçları, konutun teslim edilmemesine bağlı olarak tüketicinin sahip olduğu haklar açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
In practice, the“model of sales”or“buy-build”called and not have to start the consumer paying money disappear without a housing and the expansion of the sales of this issue has led to the emergence of various problems accordingly. It made a written form of the contract has not yet been started to be built, or construction of housing and consumers begin to pay the price of housing has made it necessary to make a special arrangement in this area. Therefore, protection of the consumer law on 6502 Announcement prepaid residence sales agreement between the 40-46 provisions of is regulated in detail. By defining the working prepaid residence sales agreements, the prepaid residence sales agrrements of the necessary conditions to be made, the form of contract, consumers recognized the withdrawal and the right of return with their results, depending on the delivery of housing will be announced rights as consumers.