Autobiographical memory characteristics of individuals with motor vehicle accident
Trafik kazası geçirmiş bireylerde otobiyografik bellek özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 525530
- Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN İRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, travmatik yaşantılar ve otobiyografik bellek arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Travmatik yaşantıların bellek ile ilişkisi bilinmekle birlikte, bu ilişkinin tam olarak hangi yollarla ortaya çıktığı hala araştırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, bu ilişkide baş etme yöntemlerinin rolünü ortaya çıkarmak ve travmaya maruz kalmış bireylerin otobiyografik bellek özelliklerini incelemektir. Çalışma, yaşları 25 ila 55 arasında değişen, trafik kazası yaşantısı olan 26 ve olmayan 18 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Travma semptomlarının yoğunluğunu ölçmek için Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesi – 5, baş etme yöntemlerini araştırmak için Başa Çıkma Stratejisi Ölçeği, aşırı genellenmiş belleği araştırmak için Otobiyografik Bellek Testi ve otobiyografik bellek özelliklerini incelemek için Otobiyografik Bellek Özellikleri Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda, travmatik yaşantı ile aşırı genellenmiş anı arasında ilişki bulunuştur. Buna göre, travma semptomlarının yoğunluğu arttıkça aşırı genellenmiş anı sayısı da artış göstermiştir ve travma yaşamış kişiler kaçınmacı baş etme yöntemini kullanmışlardır. Buna ek olarak, travma yaşamış kişilerin farklı bellek özellikleri olduğu sonucu elde edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, travmatik yaşantısı olmayan katılımcılar, olanlara göre anıları daha canlı ve bütünlük içinde hatırlamış; anılarının daha çok tekrar ettiğini ve daha önemli ve etkili olduklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of traumatic exposure on autobiographical memory (ABM) characteristics and overgeneral memory. It is widely believed that traumatic experience is related to changes in ABM, including impaired memory specificity. The present study investigates how avoidant coping style contributes to this relationship, in order to explain how these concepts are related. In addition, the study examines different characteristics of ABM for trauma exposed individuals without PTSD. The study was conducted with 26 female and 18 male participants, ages varied between 25 and 55. Traumatic symptom severity was assessed using the Post-traumatic Stress Disorder Check List – 5, avoidant coping style was assessed using Coping Strategy Indicator, memory specificity was assessed using Autobiographical Memory Test and ABM Characteristics Scale was used for examining ABM features. The results show that traumatic experience is related to memory specificity impairments, the role of avoidance was observed; also trauma exposed individuals demonstrated impaired ABM characteristics.