Üçüncü bin yılda Türkiye'de medya siyaset ilişkisinin sosyolojik analizi
Three thousand years sociological analysis of media and politics in Turkey relations
  1. Tez No: 525537
  2. Yazar: BİLAL İŞLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Medya kuşatıcılığının gün geçtikçe artığı bu zaman diliminde, üçüncü bin yılda Türkiye'de medya siyaset ilişkisini irdelemek her zamankinden daha önemlidir. Medya ve siyaset aynı toplumsal yapının aktörleri olup, sürekli iç içe olmuşlardır. Bu nedenle medya siyasetten, siyaset medyadan bağımsız değildir. Medya siyaset ilişkisi demokrasiden ve siyasal tarihten de ayrı düşünülemez. Türkiye'de medyanın gelişimi, yapısal dönüşümü, siyasal tarihi ve demokrasi ile kurduğu yakın ilişki de, siyasal tarihten bağımsız değildir. Türk medyanın gelişim şekli, Batıdaki ülkelerin aksine toplumsal ve ekonomik dinamiklerden ziyade, devlet destekli ve siyasal konjonktüre göre gelişme şeklinde olmuştur. Bu konjonktüre göre gelişme gösteren medya, genellikle siyasal iktidar tarafından kendi amaçları doğrultusunda kullanılmıştır. Bu yönüyle medya, siyasetin ve siyasi yönelimlerin kamuoyuna aktarılmasında önemli bir konuma sahip olmuştur. Medyanın siyasal konjonktüre göre şekillenmesi, kendisinin de gelişmesine ve güçlenmesine neden olmuştur. Medya öyle güçlenmiş ki, neredeyse hükümetler kurup, hükümetler düşürebilecek bir konuma ulaşmıştır. Türkiye'de medya, 28 Şubat sürecinde, Necmettin Erbakan Hükümetinin düşürülmesinde aktif rol alırken, 15 Temmuz darbe girişiminde de sivil hükümetten yana tercihini kullanarak, darbenin engellenmesinde etkili olmuştur. Bu tespitlerin ışığında araştırma, Üçüncü Binyılda Türkiye'de Medya ve Siyaseti İlişkisinin analizine odaklanmıştır. Çalışmada önce, medya ve siyaset kavramları tanımlanmış, her iki olgunun birey ve toplum üzerindeki etkilerinden bahsedilmiştir. Daha sonra medyanın gelişimi, işlevleri ve medya etki teorileri üzerinde durularak, medyanın demokrasi açısından önemine değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde medya ve siyaset ilişkisinde sosyo-politik, sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik boyutlar ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise Türkiye'deki medya siyaset ilişkisi temelinde medyanın gelişimi ve yapısal dönüşümü, işlevleri, siyasal kurumlarla kurduğu yakın ilişki, siyasal sürece etkileri çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Media enveloping now in this time zone, day after day, in the third millennium BC to examine the media and politics in Turkey is more important than ever. Media and political actors in the social structure is the same, and they were constantly intertwined. Therefore the media from politics, the media is not independent from politics. In this respect the media and politics is inseparable from democracy and political history. the development of media in Turkey, structural transformation of the political history and the close relationship with democracy, is not independent from political history. Turkish media development shape, unlike the western countries rather than the social and economic dynamics, aided by the state showed improvement and political conjuncture. This conjecture based on personal growth media, is generally used for its own purposes by political power. In this sense, the media, the transfer policy and political orientation of the public has had an important position. According to the media in shaping political conjuncture, it has also led to the development and empowerment. Media strengthened so that governments set up, the government has the power to obtain lower cost. Media in Turkey, Feb. 28 process, Necmettin Erbakan while taking an active role in reducing the Government, but also by using the preference of 15 July coup attempt since the civilian government has been effective in preventing strokes. In light of this determination, the analysis focuses on the relationship of media and politics in Turkey in the Third Millennium. Before the study, defined the concepts of media and politics, it has been mentioned in both cases the effects on individuals and society. Later, the development of media, in terms of functions and has been referred to the importance of democracy with an emphasis on media effects theory. In the media and politics in the third part of the study, socio-political, socio-cultural and socio-economic aspects are taken into consideration. In the last part of the study of the development of media based on the media and politics in Turkey and the structural transformation of functions.