Klasik ve neo-klasik iktisadın eleştirisi: Post otistik iktisat
A critic of clasical and neoclasical economy and post autistic economics
  1. Tez No: 525538
  2. Yazar: ZEYNEP AFŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH MESUD KÜÇÜKKALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Neo-klasik ekonomik kuram günümüzde giderek artan bir şekilde ekonomik problemlerin sorumlusu olarak görülmektedir. Bu konuda hatta son zamanlarda ekonomik sorunlara yol açan temel faktörün neoklasik sistem olduğunu ortaya atan birçok görüş çoğalmıştır. Post Otistik iktisat hareketi de bu öğretiye karşıt duruş olarak ortaya çıkmıştır. Bu öğretiye göre Neo-klasik iktisat problemlere çözüm bulamamakta hatta daha da derin yaralar açmaktadır. Ayrıca kullanmış olduğu metotlar iktisadın gerçek hayatla olan bağını koparmaktadır. Bu çalışmanın amacı; iktisatçılar arasında yaşanan metodolojik farklılıklar sebebiyle iktisat biliminin somut dünyaya inememesi yönündeki yöntemsel tartışmalara bağlı olarak, Neoklasik iktisada alternatif olarak son yıllarda ortaya çıkan Post Otistik İktisat hareketini incelemektir. Bu nedenle bu çalışmada Klasik ve Neo-klasik iktisat öğretisi temel varsayımları, öngörüleri ve eleştirileri ile birlikte ele alınmış olup, egemen iktisat öğretisi olan“Neoklasik İktisat”Post Otistik iktisat görüşü çerçevesinde incelenmiş, yapılan eleştirilerin neler olduğu, önerilerinin neler olduğu belirtilerek, sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Son olarak da post otistik iktisatın gerçekliği ve uygulanabilirliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Neo-classical economic theory is now increasingly seen as responsible for economic problems. Many opinions have emerged that suggest that the basic factor leading to economic problems in this regard, even in the recent times, is the neoclassical system. The post-autistic economic movement also emerged as an anti-teaching stance. According to this teaching Neo-classical economics problems can not be solved and even more deeply wounded. Moreover, the methods it has used are breaking the link of economics with real life. The purpose of this study is; depending on the methodological debates about the inability of economics to penetrate into the concrete world due to the methodological differences among economists, the Post Autistic Economics movement that emerged in recent years as an alternative to neoclassical economics. For this reason, Classical and Neo-classical economics teaching is discussed in this study together with basic assumptions, predictions and criticisms. The Neoclassical Economics, the sovereign economics doctrine, was examined in the framework of the post-autistic economic view, and it was attempted to reach the conclusions by specifying what the criticisms made and what the proposals were. Finally, the reality and applicability of post-autistic economics has been put forward