Otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanısı almış çocukların aile bireylerinin stresle başa çıkma tarzlarının depresyon ve kaygı düzeylerindeki rolü
The role of stressful coping styles in depression and anxiety levels on families of children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 525536
  2. Yazar: GÜLİN YAZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİB ERENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanısı almış çocukların aile bireylerinin stresle başa çıkma tarzlarının depresyon ve kaygı düzeyleri üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Araştırma evrenini İstanbul İli Kadıköy İlçesinde olan özel bir psikolojik danışmanlık merkezine rehabilitasyon için gelen OSB tanısı almış çocuğa sahip aile bireyleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise aynı psikolojik danışmanlık merkezine gelen OSB'li çocuğa sahip 73 aile bireyi oluşturmaktadır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verileri, 01.10.2017 tarihi ile 15.12.2017 tarihleri arasında Kişisel Bilgi Formu, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma verilerin analizi için SPSS 19 programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda OSB tanısı almış çocuğa sahip bireylerin stresle başa çıkmak için Kendine Güvenli Yaklaşım ve Boyun Eğmeci Yaklaşımın birini seçtikleri ve durumluk ve sürekli kaygı ortalaması yüksek bulunmuştur. OSB tanısı almış kız çocuklarının aile bireylerinin erkek çocukların aile bireylerinden daha umutsuz olduğu tespit edilmiştir. Bu anlamlı farklılık dışında OSB tanısı almış çocukların ve aile bireylerinin demografik değişkenleri Stresle Başa Çıkma Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği alt boyutları ile Durumluk ve Sürekli Kaygı ölçeği arasında anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. Kendine Güvenli Yaklaşımın Umutsuzluğu tek başına negatif yönlü olarak %-49,9 oranında azalttığı ancak Boyun Eğmeci Yaklaşımın değişkenler üzerinde etkisi olmadığı saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına literatürde bulunan sonuçlar ile karşılaştırılmış ve öneriler eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; Autism Spectrum Disorder (OSB) is investigating the effects of family members' stress coping styles on children's depression and anxiety levels. The research population consists of family members who have a child with OSB who comes to rehabilitate to a special psychological counseling center in Kadıköy, Istanbul. The sample of the study consists of 73 family members who have a child with OSB coming to the same psychological counseling center. In the study, relational screening method was used from quantitative research methods. The data were collected between 01.10.2017 and 15.12.2017 with the Personal Information Form, Stress Coping Styles Scale, Beck Depression Inventory and State and Trait Anxiety Scale. SPSS 19 program was used for analysis of research data. As a result of the research, it was found that individuals with OSB-diagnosed children chose one of the Self-Confidence Approach and the Neckbusters Approach to cope with stress, and the average state and trait anxiety was high. It has been determined that the family members of girls who have OSB diagnoses are more desperate than the family members of boys. Apart from this significant difference, there was no significant difference between the demographic variables of the children with OSD diagnosis and family members, Beck Depression Scale, Stress Coping Scale and State and Trait Anxiety Scale. Self-Confidence Approach It was found that the Neck Tracer Approach did not have any effect on the variables, although it reduced the hopelessness negatively by only -49.9%. The results of the study were compared with the results in the literature and the recommendations were added.