Eski Türk edebiyatında kaside nazım şekli: 16. yüzyıl
  1. Tez No: 52556
  2. Yazar: BİLAL ÇAKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışma, XVI. yüzyıl kasidelerinin özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmışın. Öncelikle bu yüzyılda yaşayan şairlerin divanlarına imkanlar ölçüsünde ulaşılmaya çalışılmıştır. Divanında kaside bulunan 49 şair tespit edilmiştir. İncelememiz, bu şairlere ait toplam 743 kaside üzerinde yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, daha önce yapılan benzer çalışmalardaki sonuçlarla karşılaştırılmışım Kaside, Klasik Türk Edebiyatı'nda önemli bir yeri olan bir nazım şeklidir. Bu nazını şekliyle, Tevhid, Münâcât, Na't, Medhiye, Fahriye, Mersiye türlerinde örnekler verilmiştir. En çok örnek medhiye türünde verilmiştir. Ayrıca çalışmamızda“kaside nazım şekliyle yazılmış diğer şiirler”diye adlandırdığımız örnekler, kasidenin konularının bu türlerle kalmadığını göstermektedir. Aşk, tasavvuf, şikayet, veba salgını, bir şehrin güzellikleri, bu konulardan bazılarıdır. Tezin I. bölümünde kasidelerin şekil, II. bölümde ise muhteva özellikleri incelenmiştir. Örnek metinler, bu yüzyıl kasidelerinin genel özellikleri ve sunulduğu kişiler dikkate alınarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been done with the object of discovering the characteristics of the Kasides of 16 tli century. First, the divvans of the poets who lived in that era have been tried to reach as for as possible. 49 poets whose diwans include kasides have been detected. Our study has been done over a total of 743 kasides that belong to these poets. The conclusions obtained have been compared with the ones of the similar studies previously done. Kaside is a type of versification that occupies a significant room in the Classical Turkish Literature. With this type of versification, selections, of Tewhid, Münacat, Na't, Medhiye. Fahriye. Mersiye have been shown. Most selections have been given in the type of Medhiye İn addition, in our thesis, selections we named as“ Other poems versified in the type of kaside”have been showing that the themes of kaside are more than these types. Love, suphism, complaint, the bubonic plague, beauties of a town are some of these themes. In the first part of the dissertation, kasides have been scrutinized in respect of stylistic features and in the second part, in respect of the characteristics of the contents. Selected verses have been chosen by taking the general features of the sixteenth-century kasides and the personalities to whom they were dedicated in the consideration.