Hemşirelik okullarında iletişim ve halkla ilişkiler eğitimi ve öğretimi
  1. Tez No: 52557
  2. Yazar: YÜCEL AMİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sağlık hizmetleri ekip halinde sunulmaktadır. Hekim, hemşire, diyetisyen, fizyoterapist, psikolog, sosyal hizmet uzmanı, hasta ve hasta ailesi sağlık ekibini oluşturur. Hemşire bu ekiple beraber ve bağımsız olarak hastane, okul, fabrika, ev, bakımevi, kreş, dispanser ve iş yeri gibi bir çok yerde görev yapar. Sağlık sisteminin kendine has iletişim teknikleri vardır. Hemşirelik hizmetlerinde hekim, hemşire, hasta ilişkilerinde bu özel iletişim yetenekleri kullanılmaktadır. Türk toplumu hemşireye özel değer vermiş, onu aile meclisinin içine alarak kızkardeş mevkisine yüceltmiştir. Ancak mesleki statüsü bu oranda yükselememiş, basın-yayın organlarında yer alan yayınlar sonucu itibarı sarsılmıştır. Halkla ilişkiler faaliyetlerinin amaç ve ilkeleri ile hemşirelik hizmetlerinin amaç ve ilkeleri birbirlerine çok benzerlik göstermektedir. Fakat hemşirelik mesleğine ait bu amaçla ilgili planlı programlı ve sürekli bir etkinlik yapılmamaktadır. Halen ülkemizde lise, önlisans ve lisans düzeyinde hemşire yetiştirilmekte, hepside aynı görev, yetki ve sorumluluklarla çalıştırılmaktadır. Hemşirelik eğitim ve öğretiminin en önemli meselesi, bu program farklılıklarından kaynaklanmaktadır. Mesleki eğitimde esas olan bilginin beceriye dönüşmesidir. Eğitim ve öğretim farklılıkları hizmete yansımakta, çok dikkat, bilgi ve beceri isteyen mesleki uygulamalarda üzücü olaylar yaşanmak tadır. Hemşirelik okullarında iletişim ve halkla ilişkiler eğitim ve öğretimi, yüksek okullarda“Hemşirelikte Kişilerarası İlişkiler”, liselerde ise“Toplumu Tanıma ve İletişim”dersleri kapsamında yer almaktadır. Hemşirelik eğitim ve öğretimine endeksli olarak, hemşirelerin bu konudaki bilgi ve becerileride yetersizdir. Halen bazı üniversitelerde hemşirelikte yüksek lisans ve doktora çalışmaları yapılmaktadır. Hemşirelerin adaptasyon, hizmetiçi ve süreli eğitimleri planlı, programlı, düzerdi olarak mesleğin gerektirdiği titizlikle yapılmamaktadır. 111Bu çalışmanın ikinci ve üçüncü bölümlerinde hemşirelik hizmetlerinin ve hemşirelik eğitiminin mevcut durumunun tesbitine yönelik bir saha araştırması yapılmıştır. Ankara merkez, Ankara Akyurt ve Gölbaşı ilçelerinde gerçekleştirilen anket çalışmasında Newcomb'un ABX modeli uygulanmıştır. 90 hekim, 90 hemşire ve 90 hasta araştırma kapsamına alınarak hizmet alanlarındaki mevcut durum tesbiti yapılmıştır. Birinci bölümde anlatılan teorik hemşire, hemşirelik hizmetleri, modeli ile hemşirelikte iletişim ve halkla ilişkiler uygulamalarının pratikte yaşanan gerçek durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Hemşirelik eğitim ve öğretimininde standardizasyon sağlanamadığı, buna bağlı olarak hemşirelik hizmetlerinde aksamalar olduğu, hemşirelerin toplumsal imajının iyi olmadığı, iletişim ve halkla ilişikler bilgi ve becerilerininde yetersiz olduğu görülmüştür. Varılan sonuçlar doğrultusunda bazı yeni öneriler getirilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
Health services have been given by a team. The health team was formatted by doctor, nurse, dietist, physioterapist, psychologist, social service experts, patient and patient family. The nurse works in the hospital, school, factory, house, public nursery for infants, welfare centre for treatment of out patients and workhouse, many places like these independently. There are some special communication technics in the health system. These special communication talents are being used in the nurse service by the doctor, nurse and the relations between the patients. The Turkish people have given a special value to the nurse and has exalted her to a sister position in the family, but the professional statutes have not been risen, the result of publications in the press-publish has upset their regarding. The public relations activity purpose and primitives with the nursing service are similar to each other. On the other hand, the activity has not been made in the planned and programmed in the profession of nurse. The nursing education is still going on in the Nursing School (at the Lycee Level), Health Occupation High School (at the Technical Education Level) Graduate School (at University Level). All nurses have been worked at the same duty, in the same authorities and responsibilities. The important problem of nursing training and education is the different programme. The main aim of professional education changes according to knowledge and the talent. Training and education's differences reflect the services so it must be careful some unexpected events happen in the necessary of knowledge and talents at the professional practicing. Communication and public relations in the training, and education at the nursing school“Human Relations in Nursing”lesson is at the school, and“Society knowledge Communication”lesson is at the lycee. The nursing training and education are not enough about their knowledge and talents in this subject. Master and doctorate studies have been still made at the some universities. The motivation, service and continuous education were not made in the planned, programmed and regular in the profession necessary fastidious.In the second chapter of this study nursing services and nursing education's present position has been done in this field research. The survey has been made in the centre of Ankara, Akyurt and Gölbaşı towns and Newcomb's ABX model has been used in this study. 90 doctors, 90 nurses and 90 patients have been taken in the field of research and present position has been fixed. In the first chapter, it is aimed that the theoric knowledge about nurse and nursing services communication model public relations in the nursing model have been tried to carry out the present situation. It has been observed that there is not a standard of nursing training and education depending in these reasons. There are some limps in the nursing services, and the respect of nurses is not good for the people and their communication and public relations knowledge and talents have been seen insufficient. Some suggestions have been given due to the results of research. vi