Deneysel meme kanseri modelinde karaciğer rezeksiyonunun immünolojik etkileri
Immunological effects of liver resection in experimental breast cancer model
- Tez No: 525570
- Danışmanlar: PROF. DERYA KARAKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Karaciğer, meme kanserinin üçüncü en sık metastaz yaptığı solid organdır. Eğer karaciğer metastazı tedavisiz bırakılırsa ortalama yaşam süresi 4-8 aydır. Karaciğer rezeksiyonunun sağkalımı artırdığı gösterilmişse de rezeksiyon sonrası karaciğer rejenerasyonu esnasında ortaya çıkan bir takım inflamatuvar sitokinler nedeniyle hepatik ve ekstrahepatik tümör proliferasyonunda hızlanma olabileceği öne sürülmektedir. Bu çalışmanın amacı, deneysel meme kanseri modelinde karaciğer rezeksiyonunun farklı kemokin tipleri üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla, 46 BALB/c dişi fareye 4T1 tümör ekilmiştir. Çalışmada farelere tümör ekimini takiben birinci ve ikinci haftalarda yapılan %30-40 hepatektominin kemokin düzeyleri üzerindeki etkisi incelenmiş olup çıkarılan karaciğer dokularında histopatolojik araştırma yapılmıştır. Hayvan modellerinde sakrifikasyon sonrası elde edilen karaciğer lizatlarından ELISA yöntemi ile CCL 2, 3, 4, 5, 11,17, 21, 22 ve CXCL1 ve CXCL9 incelenmiştir. 4T1 tümör ekilen ve %30-40 hepatektomi yapılan kısa dönem hayvan modelinde CCL 2, CCL3, CCL4, CCL5, CCL22, CXCL1 ve CXCL9 kemokin düzeylerinde artış görülmektedir. Uzun dönem hayvan modellerinde ise CCL2, CCL3, CCL4, CCL5 ve CXCL1 seviyelerinde artış görülmekte; ancak, en belirgin yüksekliğin CCL2 ve CCL5 seviyelerinde olduğu dikkat çekmektedir. Tümör ekilen toplam 22 farenin dördünde metastaz tespit edilmiş olup metastaz gelişen farelerin hepsi hepatektomi yapılan gruplardadır. Hepatektomi ve kontrol grupları arasında patolojik parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı sonuç bulunamamıştır. Sonuç olarak deneysel meme kanseri modelinde karaciğer rezeksiyonu sonrası kemokin seviyelerinde artış görülmektedir. Bu durumun metastatik etkisi bu çalışmada gösterilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Liver is the third common solid organ of breast cancer metastasis. If it is left untreated, the overall survival is only 4-8 months. Even though, liver resection for liver metastasis is shown to improve the survival, acceleration of hepatic and intrahepatic tumor proliferation during liver regeneration due to inflammatory cytokines is controversial. The aim of this study is to evaluate the effect of liver resection on different chemokine profiles in experimental breast cancer model. For this purpose, 4T1 tumor was injected to 46 Balb/c female mice and 30-40% hepatectomy was performed at the first (short term) and second weeks (long term) after injection. After sacrification of animals, CCL2, CCL3, CCL4, CCL5, CCL11, CCL17, CCL21, CCL22, CXCL1 and CXCL9 chemokine levels were evaluated. In addition, histopathological examination of resected liver tissues was performed. In animals with 4T1 tumor, levels of CCL2, CCL3, CCL4, CCL5, CCL22, CXCL1 and CXCL9 were found to be increased in short term hepatectomised mice, whereas; levels of CCL2, CCL3, CCL4, CCL5 and CXCL1 were found to be increased in long term hepatectomised mice. In total of 46 mice, 22 were injected with 4T1 tumor. In these 22 mice, only four had been found to have liver metastasis during histopathological examination. All of these four animals had been undergone hepatic resection. However, there was no statistically significant difference in histopathological analysis between sham and hepatectomy groups. In conclusion, there was an increase in chemokine levels after liver resection in this experimental breast cancer model. The metastatic effect of this condition has not been demonstrated in this study.