Van ili Gevaş ilçesinde atık yapan koyunlarda neospora caninum'un seroprevalansı
Seroprevalence of neospora caninum in aborted sheep in gevaş
  1. Tez No: 525601
  2. Yazar: UĞUR HAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRAY BAŞBUĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada Van ili Gevaş ilçesinde koyunlarda abort etkenlerinden Neospora caninum'a karşı oluşan antikorlar varlığının serolojik olarak belirlenmesi hedeflendi. Bu amaçla Van ili Gevaş ilçesinde atık şikayeti ile başvuran hayvan sahiplerinin işletmesine gidilerek atık sonrası 16. güne kadar olan 80 adet koyundan usulüne uygun olarak V. jugularisten kan örnekleri alındı. Alınan kan örneklerinden RBC, HCT, HB, RDW, PLT, WBC Nötrofil, Lenfosit ve Eozonofil düzeyleri belirlendi. Biyokimya tüpüne alınan kan örneklerinden de serum elde edilerek Neospora caninum' a karşı oluşmuş antikorların varlığı tür spesifik ELISA test kiti ile belirlendi. Elde edilen absorbans değerler neticesinde 72 tane negatif, 8 tanesinde de şüpheli değer belirlenirken, pozitif değere ise hiç rastlanmadı. Sonuç olarak; elde edilen bulgular ışığında Van ili Gevaş ilçesinde abort yapan 80 koyunda her ne kadar pozitif değer görülmese de 8 adet şüpheli sonucun olması Neospora caninum' un bölgede olabileceği, konuyla ilgili bölgede koruma ve kontrol uygulamalarının yapılması gerektiği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the presence of antibodies against Neospora caninum which caused abortion in sheep in Van/Gevaş. For this, after the owners notified about the abort of sheep visited the owners sheepfold. 80 sheep which had aborted until the 16th day were included in the study. Blood samples were collected from the jugular vein for diagnosis. RBC, HCT, HB, RDW, PLT, WBC Neutrophil, Lymphocyte and Eosonophil levels were determined. Serum was obtained from the blood samples and the antibodies against Neospora caninum was determined by the species-specific ELISA assay. As a result of absorbance values; 72 negative and 8 suspicious values but in spite of that there was no positive value. As a result; in light of the findings; Due to 8 suspicious results although no positive value, the Neospora caninum can be found in the 80 sheep which had aborted in Van/Gevas. Regarding the issue, protection and control practices should be carried out in the region.