Van İli Gevaş İlçesi'nde seçilmiş bazı şeker pancarı işletmelerinin ekonomik analizi
- Tez No: 67912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma ile Van ili Gevaş ilçesinde şeker pancarı yetiştiren işletmelerin yapısal durumu, işletme organizasyonu ve yıllık faaliyet sonuçlarının tarımsal işletmecilik açısından belirlenmesi ve analizi amaçlanmıştır. Gerekli veriler şeker pancarı yetiştiren 24 köyden tabakalama yöntemi ile seçilen 120 işletmeden anket yolu ile toplanmıştır.Anketlerin değerlendirilmesinde işletmeler, şeker pancarı ekiliş alanlarına göre, birinci grup işletmeler (5 dekardan küçük), ikinci grup işletmeler (5-10 dekar arası) ve üçüncü grup işletmeler (10 dekardan büyük ) olmak üzere üç grupta incelenmiştir. Şeker pancarından elde edilen hasıla,toplam brüt hasılanın % 70,32'sini oluşturmuştur.Toplam masrafların % 65,4'ünü işçilik masrafları oluşturmuştur.Net hasıla ve Tarımsal gelir birinci grup hariç kalan diğer gruplarda pozitiftir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the structure, the utilization of the prduction resources and economic activity of the some selected farms of sugar beet producer in Gevaş town of Van province from the farm managment point view. The data used in the study were collected from 120 farms selected by random sampling among 24 villages of sugar beet producers.According to the sugar beet land area were classfied into three groups. First groups farms(smaller than 5 decare), Second group farms (5-10 decare) and Third group farms (bigger than 10 decare). About 70,32 % gross returns were obtained from sugar beet production.The share of labour expenses in total operating expenses was 65,4 %. Net return and agricultural income was found positive in all groups except the first groups.