Van ili Gevaş ilçesinde koyunlarda Anaplasma ovis ve Anaplasma capra türlerinin moleküler yöntemlerle araştırılması.
Survey of Anaplasma ovis and Anaplasma capra species in sheep in the Gevaş district of Van province by molecular methods.
  1. Tez No: 951014
  2. Yazar: İBRAHİM ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Keneyle bulaşan hastalıklar, dünya genelinde hayvan yetiştiriciliğinde ekonomik olarak önemli kayıplara yol açmaktadır. Ruminantları enfekte eden ve bu kayıplara neden olan hastalıklardan biri de anaplazmozisdir. Ancak Türkiye'nin doğusunda yer alan evcil hayvan sürülerinde bu patojenin yayılımı hakkında yeterli veri bulunmamaktadır. Bu doğrultuda, bu çalışmada Van ilinin Gevaş ilçesindeki koyunlarda Anaplasma ovis ve Anaplasma capra prevalanslarının belirlenmesi ve tespit edilen suşların spesifik genler üzerinden moleküler karakterizasyonunun yapılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, görünürde sağlıklı 200 koyun rastgele seçilerek, vena jugularis'ten alınan kan örnekleri EDTA'lı tüplere konulmuştur. Elde edilen örneklerde A. ovis ve A. capra varlığı, sırasıyla msp4 (major surface protein 4) ve gltA genlerini hedefleyen konvansiyonel ve nested PCR yöntemleriyle araştırılmıştır. Toplamda 200 örneğin 149'unda (%74,5), A. ovis'e özgü 852 bp uzunluğunda msp4 gen fragmanı başarıyla amplifiye edilmiştir. Buna karşılık, hiçbir örnekte A. capra pozitifliği saptanmamıştır. İstatistiksel analizler sonucunda, incelenen epidemiyolojik özellikler arasında cinsiyet ve yaş ile A. ovis enfeksiyonu arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (P > 0,05). Ancak örneklerin alındığı bölgelere göre yapılan değerlendirmede, İnköy bölgesindeki prevalansın istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir (P < 0,05). Sanger dizileme yöntemiyle elde edilen eksik msp4 gen dizileri doğrulanmış ve GenBank veri tabanına (PV231424–PV231428) eklenmiştir. msp4 gen sekans analizine göre, A. ovis izolatlarının diğer ülkelerden bildirilen suşlara kıyasla önemli bir genetik çeşitlilik göstermediği saptanmıştır. Bu çalışma, Van ili Gevaş ilçesindeki koyunlarda A. ovis ve A. capra'nın filogenetik ve moleküler sınıflandırmalarına ilişkin önemli bilgiler sunmaktadır. Ayrıca, A. ovis enfeksiyonunun bu bölgede önemli bir yaygınlığa sahip olduğu rapor edilmiştir. Bununla birlikte, örneklenen hayvanlarda A. capra enfeksiyonu tespit edilmemiştir. Anaplasma cinsine ait yeni bir tür olarak tanımlanan A. capra'nın bulaşma durumu ve potansiyel etkilerini değerlendirmek amacıyla daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Olmez I. Survey of Anaplasma ovis and Anaplasma capra Species in Sheep in the Gevaş District of Van Province by Molecular Methods. University of Van Yuzuncu Yıl, Health Science Institute, Veterinary Faculty, Department of Parasitology, MSci Thesis, Van, 2025. Tick-borne diseases cause significant economic losses in livestock production worldwide. One of the most important diseases affecting ruminants and contributing to these losses is anaplasmosis. However, there is a lack of data on the prevalence of this pathogen in livestock in eastern Turkey. In this context, the present study aimed to determine the prevalence of Anaplasma ovis and Anaplasma capra in sheep from the Gevaş district of Van province and to perform molecular characterisation of the detected strains based on specific gene targets. For this purpose, blood samples were taken randomly from 200 clinically healthy sheep via the jugular vein using EDTA-containing tubes. The presence of A. ovis and A. capra in the collected samples was investigated using conventional and nested PCR methods targeting the msp4 (major surface protein 4) and gltA genes, respectively. Of the 200 samples analysed, 149 (74,5%) tested positive for A. ovis based on amplification of an 852 bp fragment of the msp4 gene. In contrast, no samples were found positive for A. capra. Statistical analyses showed no significant association between A. ovis infection and host factors such as sex and age (P > 0,05). However, when considering the sampling regions, the prevalence of A. ovis was found to be significantly higher in the İnköy region (P < 0,05). The presence of partial msp4 gene sequences was confirmed by Sanger sequencing, and these sequences were submitted to the GenBank database (accession numbers PV231424-PV231428). Sequence analysis indicated that the A. ovis isolates did not show significant genetic diversity compared to strains reported from other countries. This study provides valuable data on the phylogenetic and molecular classification of A. ovis and A. capra in sheep in the Gevaş district of Van province. The results report a remarkably high prevalence of A. ovis infection in the region, while A. capra infection was not detected in any of the animals examined. Further studies are warranted to evaluate the epidemiology and potential impact of A. capra, which has recently been described as a novel species within the Anaplasma genus.