Tamoksifen verilen ratlarda deferoksamin'in intraperitoneal ve lokal uygulamasının otolog yağ grefti yaşayabilirliği üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of intraperitoneal and local application of deferoxamine on autologous fat graft survival in tamoxifen given rats
  1. Tez No: 525625
  2. Yazar: BURAK YAŞAR
  3. Danışmanlar: UZMAN MURAT İĞDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Giriş: Otolog yağ grefti sağkalımı vaskülerizasyon, inflamasyon gibi birçok değişkene bağlıdır. Meme rekonstrüksiyonlarında da yağ greftleri sıkça kullanılmaktadır. Amaç: Meme kanseri sonrasında hormonal terapide sıkça kullanılmakta olan Tamoksifen'in Yağ Grefti Sağ kalımı üzerine etkisinin araştırılması ve tamoksifen ile birlikte lokal ve sistemik DFO uygulamalarının olası faydalarının belirlenmesi Metod: 32 dişi Wistar Albino rat rastgele olarak 4 gruba ayrıldı. İnguinal bölgeden alınan yağ grefti, ratların sırtına sol sub skapular alana, suprafasyal plana transfer edildi. Kontrol grubuna yağ grefti sonrası herhangi bir uygulama yapılmadı. 2. Gruba oral gavajla tamoksifen(TAM), 3. Gruba TAM+yağ grefti alanına lokal(L) desferroksamin(DFO) uygulaması, 4. Gruba tamoksifen+intraperitoneal(IP) DFO uygulaması yapıldı. Cerrahiden 2 ay sonra greftlenen yağ dokusu eksize edildi ve histopatolojik analiz yapıldı. Bulgular: Postoperatif 2. Ayda TAM+L DFO ve TAM+IP DFO uygulaması yapılan gruplarda, kontrol grubuna göre belirgin olarak yağ greftlarının ağırlık ve hacimsel olarak daha fazla olduğu, sadece TAM verilen grupta ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı saptandı. Ötesinde TAM+L DFO ve TAM+IP DFO gruplarında vaskülerizasyonun ve VEGF ekspresyonunun kontrol ve TAM grubuna göre belirgin olarak artmış olduğu izlendi. Sonuçlar: TAM verilen ratlarda yağ grefti alıcı sahasına lokal DFO uygulamalarının ve sistemik DFO uygulamalarının yağ grefti sağkalımını arttırdığını göstermiştir. TAM'in VEGF üzerine olumsuz etkilerinin DFO'nun lokal ve sistemik uygulamasıyla aşılabildiği izlenmiştir. Böylece TAM kullanmakta olan meme rekonstrüksiyonu hastalarında yağ grefti sağ kalımının arttırılmasında DFO kullanımı umut vadetmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Autologous fat graft survival depends on various factors such as vascularization and inflammation. Fat grafts are frequently used in breast reconstructions. Objective: To investigate the effect of tamoxifen on the survival of fat graft which is frequently used in hormonal therapy after breast cancer and to determine the possible benefits of local and systemic DFO applications with tamoxifen. Methods: 32 female Wistar Albino rats were randomly divided into 4 groups. Fat graft harvested from inguinal region was transferred to left sub scapular area, suprafasial plan on rats' back. No treatment was performed in the control group after fat grafting procedure. Group 2 received tamoxifen (TAM) by oral gavage, and Group 3 recieved TAM + Local (L) desferroxamine (DFO) application to fat graft area. Group 4 recieved TAM+Intraperitoneal(IP) desferroxamine application respectively. The graft tissue was excised 2 months after surgery and histopathological analysis was performed. Results: In postoperative 2nd month TAM + L DFO and TAM + IP DFO treated groups, fat grafts were significantly higher in weight and volume than in the control group. It was observed that vascularization and VEGF expression were significantly increased compared to control and TAM groups in TAM + L DFO and TAM + IP DFO groups. Conclusions: Local DFO applications to recipient site and systemic use of DFO increased fat graft survival. It was observed that the negative effects of TAM on VEGF could be overcome by local and systemic application of DFO. Thus, the use of DFO is promising for increasing fat graft survival in breast reconstruction patients who are using TAM.