Travmatik fasiyal paralizide metilprednizolon, adrenomedullin ve tamoksifenin etkilerinin ratlarda araştırılması
Investigation of the effects of methylprednisolone, adrenomedulline and tamoxyphenine in traumatic facial paralysis
  1. Tez No: 478253
  2. Yazar: ABDULLAH ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAGİHAN BİLAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı yaygın görülen travmatik fasiyal paralizide daha önce denenmemiş olan adrenomedullin ve tamoksifenin etkilerini elektrofizyolojik ve histopatoljik olarak araştırmaktı. Çalışmamızda 40 adet Wistar Albino cinsi erkek rat kullanıldı. Bu ratlar 5 gruba ayrıldı. Grup 1: Metil prednizolon verilen grubu, Grup 2: Adrenomedullin verilen grup, Grup 3: Tamoksifen verilen grup, Grup 4: Gliserol asetik asit verilen grup, Grup 5: Kontrol grubu olup serum fizyolojik verilen gruptu. Adrenomedullin intraperitoneal verilmek üzere hazırlanma aşamasında gliserol asetik asitle çözüldüğünden ikinci bir kontrol grubu olarak hazırlandı. Tüm ratlarda anestezi altında fasiyal sinir bukkal dalı diseksiyonla bulundu ve klemp ile travmatize edildi. Sinirin klemplenme öncesi ve sonrasında EMG ile sinir iletim hızları değerlendirildi. Ayrıca haftalık EMG ölçümleri alındı, 4. haftanın sonunda histopatolojik inceleme için örnekler alındı. EMG ölçümlerinden amplitüd, latans ve pik latans değerleri ölçülerek analiz edildi. Histopatolojik olarak kollajen lif artışı, makrofaj hücre sayısı, ödem ve Schwan hücre sayıları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Background And Aim: The aim of this study was to investigate the effects of adrenomedullin and tamoxifen, which have not been tried before in common traumatic facial paralysis, electrophysiologically and histopathologically. 40 Wistar Albino male rats were used in our study. These rats were divided into 5 groups. Group 1: Methylprednisolone group, Group 2: Adrenomedullin group, Group 3: Tamoxifen group, Group 4: Glycerol acetic acid group, Group 5: physiological saline solution control group. Adrenomedullin was prepared as a second control group because glycerol was dissolved in acetic acid during the preparation phase for intraperitoneal administration. In all rats, under the anesthesia, the buccal ramus of the facial nerve was found by dissection and traumatized with clamp. Nerve conduction velocities were evaluated with EMG before and after nerve clamping. In addition, weekly EMG measurements were taken and samples were taken for histopathological examination at the end of the 4th week. EMG measurements were analyzed by measuring amplitude, latency and peak latency values. Histopathological evaluation of collagen fiber increase, macrophage cell count, edema and Schwan cell counts were evaluated.